Çorum ilinde katı atıklar, düzenli depolama ve ayrıştırma ünitelerinin modellemesi
Solid waste in Çorum city, systematic storing and models of decomposing units
  1. Tez No: 180343
  2. Yazar: ZÜBEYİR TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Artan nüfus ve gelişen teknoloji sonucu oluşan katı atıkların düzenli olarakbertaraf edilmesi amacı insan ve çevre sağlığına olan olumsuz etkilerini ortadankaldırmaktır. Ülkemizde bugün değişik miktarlarda katı atıklar üretilmektedir.Üretilen bu atıkların cinslerinin belirlenerek uygun yöntemlerle bertarafedilmesi gerekmektedir. Çorum ilinde de evsel ve tıbbi atıkların (çöplerin),taşınması ve düzenli depolama tesisi modelleme çalışması yapılmıştır. Tesisinünitelerini oluşturmak için yaz ve kış aylarına ait atık miktarları tespit edildi.Gelecekteki nüfus ve çöp miktarları hesaplanarak katı atıkların depolanacağılot'lar belirlendi.Yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar ışığında depolama alanının 18 yılihtiyacı karşılayabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of eliminating solid wastes orderly as a result of rise in population anddeveloping technology is to remove its negative effects on people andenvironment. Today, different amount of solid wastes have been produced. It isa must to define the type of produced wastes and to remove them withappropriate methods. Transporting of household and medical wastes andworks of systematic storing foundation model were also done in Çorum. Theamount of wastes belongs to the summer and winter months were found inorder to establish units of foundation . In addition, lots, which solid wastes andgarbage will be stored, are built by calculating future?s population and garbageamounts. At result of made works had been fixed that storing area will beenough for 18 year necessity.