Gece görüş cihazından alınan görüntülerin iyileştirilmesi
Image enhancement of night vision image
- Tez No: 180347
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜZEYYEN SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Gece görüş kameraları, insan gözünün göremediği bandlarda görüntüalarak görülebilir hale getiren sistemlerdir. Gece görüş kamerasıylakaydedilen görüntülerin parlaklık seviyesinin yüksek olduğu,kontrastının iyi olmadığı, gürültülü olduğu ve istenmeyen yatay siyahçizgilerin bulunduğu tespit edilmiştir. Öncelikle, bu olumsuzluklargörüntü iyileştirme teknikleri (Wiener, Laplacian kenar belirginleştirme,Gaussian gürültü giderme filtreleri ve histogram genişletme)kullanılarak giderilmiştir. Ayrıca, YSA'nın bütün ve parçalara bölünmüşgörüntüleri iyileştirmedeki başarısını da göstermek için çalışmalaryapılmış ve uygulama sonucunda, YSA'nın histogram genişletme ilekontrast ayarı, kenarların belirginleştirilmesi konularında başarılıolduğu, ancak istenmeyen yatay çizgilerin yok edilmesinde aynıbaşarıyı gösteremediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Night vision equipments are used to see the objects by using the bandswhich can not be seen by human eye. Some problems associated with akind of night vision cameras are high brightness level, poor contrast,noise and undesired black lines. Image enhancement techniques(Wiener, Laplacian edge enhancement, Gaussian noise reduction andhistogram stretching) are used to solve the problems. Then, it isobserved that the same techniques can be succesfully used for theother images taken by the same camera. In addition, Neural Networkshave also been used in image enhancement of both the complete imageand subdivided images. Finaly, the results show that Neural Networksare successfull for contrast enhancement, and edge sharpening,however, unsuccessfull to remove the undesired black lines.