Betonarme yapılarda bozulma süreçleri ve beton sınıfının yapının durabilitesine ve maliyetine etkileri
Processes of deformation in concrete class in durability of building and finance
- Tez No: 180348
 - Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN TUNA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 332
Özet
Beton/betonarme yapılar, servis ömürleri boyunca karşılaşacakları iç vedış yıpratıcı etkiler nedeniyle de hasar görmekte, büyük bakım veonarım masrafına yol açmaktadır.Bu tür problemlerin yaşanmaması için mühendis ve mimarların ilk öncebeton, betonu oluşturan malzemeler ve betonarme yapıların zamanlabozulmasına yol açan etkenler konusunda temel bilgilere sahip olmalarıve gerekli önlemleri yapı daha tasarım aşamasında iken almalarıgerekir. Alınacak bu önlemler sonucunda beton, başlangıçta sahipolduğu özelliklerini zaman içerisinde devam ettirebilecektir. Bu dadurabilitenin sağlanması anlamına gelmektedir.Durabiliteyi etkileyen önemli faktörlerden biri de beton sınıfı seçimidir.Beton sınıfı seçilirken, yapının servis ömrü boyunca maruz kalacağıyıpratıcı etkilerin ve yapısal ihtiyaçların birlikte değerlendirilerekyapılması en doğru yaklaşımdır. Birçok durumda, yıpranma koşullarıdikkate alınarak betonun su/çimento oranına ve çimento dozajınasınırlama getirilmesiyle kullanılması gerekli en düşük beton sınıfıkendiliğinden C30 ve üzerine çıkmaktadır.Bu tezin amacı; beton, betonu oluşturan malzemeler ve betonarmeyapıların zamanla bozulmasına yol açan etkenleri açılayarak beton sınıfıseçiminin durabiliteye etkisini irdelemek ve beton sınıfı değişikliğininyapı maliyetine etkisinin düşünülenin aksine ne kadar az olduğunu birörnek üzerinde göstermektir.
Özet (Çeviri)
Concrete/reinforced concrete buildings, during their service lives, aredamaged by inner and outer effects that cause expenses in repairingand maintains.Not to see these kind of problems, architects and engineers have toknow about the basic principals of concrete and its inner materialsaccording to deformation effects and have to get suitable precautionsin design process. As a result of these precautions, concrete cansustained its initial qualities during future. This is the meaning ofhaving durability.One of the factors that affect the durability is the selection of theconcrete class. Suitable approach in concrete class selection is toevaluate the structural needs and deterioration effects at the same time.Mostly, when we notice the deterioration conditions, limitation on theratio of water/cement in concrete and cement dose cause the lowersuitable concrete class as C30 and over.Therefore, the objective of this thesis is to explain effects ofdeformations in concrete, its inner materials and reinforced concretebuildings during time and examine the selection of concrete classaffects on durability and with the help of an example, confirm thatchanges in concrete class can not be affect so much on buildingfinance as it is known.