Çanakkale yöresinde gastroenteritli olgulardan soyutlanan patojen bakteriler ve gastroenteritli olgularda mikrofloranın değerlendirilmesi
Evaluation of microflora and pathogenic bacterias isolated from gastroenteritis cases in Çanakkale province
- Tez No: 180349
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale yöresinde daha çok kontamine sular vekontamine besinlerle bulaşan gram negatif bakteriler ve bu bakterilerinbölgedeki gastroenteritli olgulardan izolasyon sıklığı araştırılmıştır.Çalışmada Entrobacteriaceae ailesinden 204 izolat, Pseudomonaceaeailesinden 14 izolat. Vibrioaceae ailesinden 1 izolat tespit edilmiştir.Adlandırmada 219 izolatın %50,68'i Escherichia coli, %1,82'si Shigellaspp.,%5,02'si (Salmonella %0,45,Salmonella typhi Salmonellacholeraesuis %0,45, Salmonella spp. %4,1) %6,39'u Citrobacter freundii,%1,36'sı Hafnia alveii, %1,82'si Erwinia nigrufluares, % 3,65'i%1,36'sı Morganella morgani, %11,41'iProvidencia alcalifaciens,Entrobacter (Enterobacter cloacae %4,1, Enterobacter aerogenes %4,1,Enterobacter agglomerans %1,82, Enterobacter amnigeus %0,45,Enterobacter spp. %0,9) %2,73'ü Klebsella oxytoco, %0,45'i Kluyveraspp, %4,56'sı Proteus (Proteus mirabilis %3,2, Proteus vulgaris %045,Proteus panneri %0,45, Proteus myxofaciens %0,45) %1,82'si SerratiaIquifaciens, %6,36'sı Pseudomonas ( Pseudomonas fluorescens %1,82,Pseudomonas pseudomallei %1,37, Pseudomonas spp. %3,2) ve %0,45'i Vibrio hollisae olarak tespit edilmiştir.Çalışmada Çanakkale yöresinde 0-77 yaş grubu akut diyarelihastalardan izole edilerek, antibiyatik duyarlılığı test edilenpatojenlerden, türlerinin ampiciline %90,1,Salmonellatrimetoprim/sulfametaksazole'e %81,8 oranında dirençli, gentamisinciproflaksin ve amoksisilin/klavulonik asite duyarlı olduğu tespitedilmiştir. Bununla birlikte Shigella spp. izolatlarının test edilenantibiyotiklere duyarlı olduğu tespit edilmiştir. Çanakkale yöresinde 10yaşın altındaki gastroenteritli olgularda enteropatojenlerden Salmonellasadece bir hastadan izole edilmiş, Shigella ise izole edilememiştir.Çalışmada enteropatojenlerin en yüksek oranda izole edildiği yaş grubu%17,6 oranıyla 50 yaş üzeri hastalardır. 20-50 yaş grubu yetişkinhastalarda enteropatojenlere rastlanma oranı ise %11,7 olarak tespitedilmiştir. Sonuç olarak gastroenterit olguları çocuklarda olduğu gibiimmün sistemi zayıflamış yaşlı insanlarda da önemli bir sağlık sorunuolmaya devam etmektedir. Yaşlı insanlarda enteropatojenler kadarfırsatçı patojenlerinde gastroenterit olgularında rol oynayabileceğinidüşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study gram negative bacterias which arise from contaminatedfood and dirty water resources, isolated from stool specimens ofgastroenteritis cases has been evaluated. Totaly 219 isolate has beencollected. Of them, 204 was member of enterobacteriaceae family, 14from pseudomonoceae family and 1 from vibrinoceae family. Whenidentification of this isolates has been completed: 50,68% found as E.Coli, 1,82% Shigella, 5,02 % Salmonella spp. (0,45% S. typhi, 0,45% S.choloreasuis, 4,1 % Salmonella spp) , 6,39 % Citrobacter freundii, 1,36% Hafnia alveii, 1,82 % Erwinia nigrufluans, 3,65 % Providenciaalcalifaciens, 1,36 % Morganella morganii, 11,41 % Enterobacter spp.(4,1% E. cloacae, 4,1% E. aerogenes, 1,82 % E. agglomerans, 0,45 %E.amnigeus, 0.9% Enterobacter spp), 2.73 % Klebsiella oxytoca, 0.45%Kluyvera spp, 4,56 % Proteus spp ( 3,2% P.mirabilis, 0,45% P. vulgaris,0,45% P.panneri, 0,45 % P.myxofaciens), 1,82 % Serratia liquifaciens,6,36% Pseudomonas spp ( 1,82% P. fluorescens, 1,37% P.pseudomallei,3,2% Pseudomonas spp) and 0,45 % found as Vibrio hollisae.The antibiotic susceptibilitiy of pathogens isolated from acutegastroenteritis cases age groups range from 0 to 77 years has beenfound 90,1% resistant to ampicilline and 81,8% resistant totrimethoprim/sulphametaxazole among Salmonella strains. This strainshas been found sensitive to ciprofloxacin and amoxicillin/clavulonicacid. Shigella strains has been found sensitive to this four antibioticgroups.Enteropathogenic bacteria has been found only in one case (Salmonellaspp) in gastroenteritis cases under 10 years . There haven?t been foundShigella spp. in this age group. Enteropathogenic bacterias has beenmostly (17,6%) isolated from cases older than 50 years. The isolationrate has been found 11,7% in adult group between 20-50 years.Consequently, gastroenteritis seems to be a very important healthcareproblem in older and immunocomprimised patient groups as inpediatric age group. We propose that, commensal organisms may haveas important role as enteropathogenic strains in gastroenteritis of olderpatients.