Antep fıstığı kabuklarından polimer kompozit malzeme üretimi ve özelliklerinin geliştirilmesi
Production of polymer composite board from pistachio shell and improvements of its features
  1. Tez No: 180352
  2. Yazar: MELTEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN GÜRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dünyada ormanlar mobilya, ahşap ve yapı malzemesi olarak kullanılmaküzere insanlar tarafından yok edilmektedir. Çevreye verilen bu zararınen aza indirilmesi hedeflenerek bu ihtiyacın atık durumdaki Antep fıstığıkabuklarından yapılan malzemelerle karşılanmasına çalışıldı.Çalışmada, Antep fıstığı kabukları ve uçucu külden çeşitli alanlardakullanılmak üzere çevre dostu yapı malzemelerinin elde edilmesiamaçlandı. Üre-formaldehit ve fenol-formaldehit bağlayıcı olarak, uçucukül ise yanmazlık özelliğini geliştirmek için kullanıldı. Diğer taraftanfenol-formaldehit kullanımı ile su absorpsiyonu en aza düşürülmeyeçalışıldı.Bu amaçla, kırılarak parçacık boyutlarına göre ayrılmış olan, Antepfıstığı kabukları ile değişik oranlarda üre-formaldehit kullanılarak600C'lik etüvde 24 saat bekletilmek suretiyle numuneler hazırlandı ve bunumunelere üç noktadan eğilme testi yapıldı. En yüksek eğilme direnci%50'lik üre-formaldehit bağlayıcısı ile 1,45 N/mm2 olarak tespit edildi.Optimum değer olarak bulunan % 50'lik üre-formaldehit ve 60g dolgumaddesi ile deneylere devam edildi. Yanma geciktirici olarak kullanılanuçucu külün optimum üç noktadan eğme değerini belirlemek üzeredeğişik oranlarda numuneler hazırlandı ve %10'luk uçucu kül ilaveedildiğinde en iyi sonuç gözlendi. Su emme kapasitesini düşürmekamacıyla fenol-formaldehit kullanıldı. Optimum olarak bulunan %60'lıkfenol-formaldehit ile 0,047 g su/g malzeme olarak en düşük suabsorpsiyon seviyesi sağlandı.
Özet (Çeviri)
Forests in the world are destroyed by human in order to use wood asfurniture, wooden and construction material. So, the purpose was tominimize the damage that given to the environment by responding thenecessity of this material by using pistachio shell that is garbage.Aim of this study was to obtain environment friendly constructionmaterial using pistachio shells and fly ash to use in variousapplications. While urea-formaldehyde and phenol-formaldehyde wereused as the binding chemicals, as fly ash was used as a flame retarder.At the other hand, phenol-formaldehyde was also used to minimize thewater absorption.First of all, the polymer composite boards were obtained by mixingbreaked pistachio shells -seperated by particle sizes- with urea-formaldehyde at different ratios. Then the boards were made to wait inthe drying oven for 24 hour to prepare samples and bending strengthtest was done from three different points to the samples prepared.Highest bending strength was determined as 1,45 N/mm2 with the 50%urea-formaldehyde binder. Experiments were continued with urea-formaldeyhde at the observed optimal value (50%) and 60g fillingmaterial. Boards with different ratios were prepeared to obtain fly ash?soptimal value and 10% was observed as optimal value. Fenol-formaldeyhde was used to reduce water absorption capacity. Lowestwater absorption level was determined as 0,047 g-water/g-materialusing fenol-formaldeyhde at optimum value %60.