İkinci basamaktan gecikmeli fonksiyonel diferensiyel denklemlerin çözümlerinin salınımlılığı
Oscillations of solutions of second order functional delay differential equations
- Tez No: 180351
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Üç bölümden oluşan bu tezde genel olarak ikinci basamaktan yarı lineer tiptengecikmeli diferensiyel denklemlerin salınımlılığı üzerinde durulmuştur. Birincibölümde genel olarak fonksiyonel diferensiyel denklemler tanıtılmayaçalışılmıştır. Bu anlamda, bu tip denklemlerin sınıflandırılması, başlangıç-değerproblemi için varlık, teklik teoremleri ve salınımlılık tanımları üzerindedurulmuştur. İkinci bölümdeşeklindeki ikinci basamaktan fonksiyonel tipten denklemlerin çözümlerininsalınımlılığına ilişkin kriterler irdelenmiştir. Üçüncü bölümde de daha geneltipten olandenklemine ilişkin Tiryaki [13] tarafından elde edilen salınımlılık sonuçlarıincelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. The thesis is devoted to a generaldiscussion of second order half linear functional differential equations.The first chapter is deveted to a general discussion of functional differentialequations. In this context, the classification of these types of equation, existenceand uniqueness theorems for initial-valuve problems, and oscillation definitionshave been investigated. The second chapter, criteria with second orderfunctional type equations of the form.are examined.The third chapters provides type equations of the form which defined Tiryaki[13]. Criteria to the oscillation.