Buji ile ateşlemeli bir motorda elektromanyetik kumandalı supap mekanizmasının tasarımı, imalatı ve uygulanabilirliğinin araştırılması
The Design, production of electromagnetic valve train, mechanism in a spark ignition engine and the investigation of to applicable
- Tez No: 180362
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SAHİR SALMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, tek silindirli dört zamanlı bir buji ile ateşlemeli motorunemme supabının istenilen zamanda açılıp kapatılabilmesi içinelektromanyetik bir mekanizma hazırlanmış ve prototipi yapılmıştır.Elektromanyetik supap mekanizmasını çalıştırmak için 42 voltluk birgerilim kaynağı, emme supabının açılıp kapanmasını kontrol etmek içinHall etkili sensörlerden gelen sinyallerle çalışan PIC16F84A mikrodenetleyici kullanılmıştır. Motor üzerinde Hall etkili sensörlerin yerlerideğiştirilerek çeşitli supap açılma ve kapanma zamanlarının motorunvolumetrik verim, tork, güç, özgül yakıt tüketimine etkileri incelenmiş veklasik kam mekanizmasıyla karşılaştırılmıştır. Emme supabınınaçılmasındaki gecikme ile supap ve diskin sıçramasından dolayıelektromanyetik kumandalı supap mekanizmasının yüksek hızlardavolümetrik verim, tork ve gücün azalmasına sebep olduğu ve karışımoranının kötüleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, to be able to open and close the intake valve of onecylindir and four stroke spark ignition engine in time, anelectromagnetic mechanism has been prepared and a prototype isconstructed. A 42 volts power supply has been employed to power theelectromagnetic valve mechanism. To control the opening and closingof intake valve PIC16F84A microcontoller which works with the signalfed by the hall-effect sensors has been used. The effects of the valveopening and closing times on the volumetric efficiency, torque, power,break specific fuel consuption have been investigated by changing thepositions of hall-effect sensors on the engine and a comparison withthe classical cam mechanism. Due to bouncing of inlet valve andarmature, and delay of valve opening and closing especially at the highspeeds, decrease on the volumetric efficiency, torque and breakhorse power, deterioration of air/fuel rate have been observed.