Oyrak geçidi ve çevresi florası
Oyrak pass and it's environment's flora
- Tez No: 180364
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KERİM GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Botany, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma ile 2004-2005 yılları arasında Oyrak Geçidi ve Çevresi Florası tespitedilmiştir. Araştırma alanı Kastamonu İl sınırları içerisindedir. Kastamonumeteoroloji istasyonu verileri göz önüne alınmıştır. Araştırma alanının florası63 familyaya ait 187 cins ve 260 takson içermektedir. Türlerin fitocoğrafikbölgelere göre dağılımı; Bilinmeyen %63, Avrupa-Sibirya %12, İran-Turan,%13, Öksin %2, Akdeniz %8, Doğu Akdeniz %2, olarak tesbit edilmiştir. Engeniş yayılış gösteren familyalar sırasıyla: Asteraceae (%12), Leguminosae(%9), Labiatae (%10), Crucifera (%6), Rosaceae (%5), Boraginaceae (%4),Liliaceae (%3) şeklinde sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The flora of the Oyrak Pass and it?s flora has been carried out by this studybetween the years 2004- 2005. The study area is located in Kastamonu province.The flora of study area consists of 260 taxa which belong to 63 families and 187genera. The phytogeographic regions of species have been determinated:Unknown %63, Euro-Siberian %12, Irano-Turanian %13, Euxin %2, EastMediterranean %2, Mediterranean %8. The widespread families are as follows:Asteraceae (%12), Leguminosae (%9), Labiatae (%10), Cruciferae (%6),Rosaceae(%5), Boraginaceae (%4), Liliaceae (%3).