Sac metal malzemelerin kalıpta kesilebilme özelliklerine kesme boşluğunun etkisi
The effect of clearance on the sheat metal of cutting properties at cutting dies
- Tez No: 180370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER TEKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kalıpta kesme işlemi sırasında, matris ile zımba arasına verilen kesmeboşluğunun rolü büyüktür. Seçilen kesme boşluğu kalıp ömrünü, kesicininömrünü, kesme kuvvetini ve sac metal parçanın kalitesini etkilemektedir. Buçalışmada farklı kesme boşluklarının kesme düzlüğü, kopma düzlüğü, çapakmiktarı ve yuvarlanma üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneyde 2, 3 ve 4 mmkalınlıklarında alüminyum sac malzeme, paslanmaz sac malzeme ve dkp sacmalzeme kullanılmıştır. Kesme işlemi 18x22 mm boyutlarındaki zımba ileyapılmıştır. On bir farklı kesme boşluğu (0.06, 0.09, 0.10, 0.12, 0.14, 0.15, 0.20,0.21, 0.28, 0.30, ve 0.40 mm) için kesme verileri her malzeme ve kalınlık için ayrıayrı elde edilmiştir. Kesme düzlüğü, kopma düzlüğü, çapak miktarı veyuvarlanma değeri kesme boşluğuyla birebir ilişkilidir. Sonuçlar, kesmeboşluğunun değerinin sac malzemesinin kalınlığına ve özelliğine göredeğiştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The clearance between the punch and the die plays an important role in thecutting process. The selection of the clearance will influence the life of the die orpunch, the cutting force, and the dimensional precision. In this study, anexperimental study was carried out to examine the effect of different clearanceson smooth-sheared depth, burr height, fracture depth and roll over depth.Aluminium sheet metal, stainless steel sheet metal and DKP sheet metal with 2,3, and 4 mm thicknesses were used in the experiments. These experiments werecarried out in cutting dies to 18x22 mm dimensional. Eleven different clearances(0.06, 0.09, 0.10, 0.12, 0.14, 0.15, 0.20, 0.21, 0.28, 0.30, and 0.40 mm) were usedfor every material and thickness. The results of the experiment show that burr,smooth-sheared, fracture depth, roll over depth, material and thickness isstrongly related to the clearance value. Especially, the results of the experimentshow that the ideal clearance value changes the sheet metal thickness andproperties.