Bilgi toplumu oluşumu ve küreselleşmenin kentsel mekana etkilerinde 'müzeler' örneği
Museums as an example of the effects of the formation of the information society and globalization in urban space
  1. Tez No: 180371
  2. Yazar: HASİBE BOYAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN KUNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünya, 20. yüzyılda iki önemli süreçten geçmeye başlamıştır. Bunlardan ilkibilgi teknolojilerindeki hızlı gelişmelerin neden olduğu bilgi çağının yaşanması,ikinci süreç ise dünyanın geçirdiği savaşlar sonucunda oluşan yeni sosyal veekonomik yapıların neden olduğu, ülkeler arasında sosyal, kültürel veekonomik alanda bir işbirliği ve entegrasyonun sağlandığı küreselleşmesüreçleri olmuştur. Bilgi çağı ulaşım, iletişim, üretim, yapılaşma vb. gibi birçokkonuda insan hayatını kolaylaştırıcı ve zamandan tasarruf sağlayan olanaklarıyaratırken, küreselleşme ise bilgi çağının da kazanımları ile küreselekonomilerin ve bunun yanında küreselleşen bir kültürün doğmasına nedenolmaktadır. Bu çağda küreselleşmenin beraberinde yerelleşme, kültür ve kimlikkavramları önem kazanmıştır.Bu iki sürecin en etkili biçimlerde hissedildiği mekanlar ise kentselmekanlardır. Küreselleşmenin beraberinde getirdiği standartlaşma eğiliminden,yerelliklerini ön plana çıkartarak farklılaşmak durumunda kalan kentler,sosyal, ekonomik ve mekansal açılardan değişim geçirmektedirler. Kentlerdebulunan tüm mekansal kullanımlar gibi `müze'ler de bu süreçlerdenetkilenmektedirler. Müzelerdeki bu etkileri gerek sergileme mekanları, gereksesergilenen objelerin nitelikleri açısından incelemek mümkündür.Bilgi çağının ve küreselleşmenin müzeler üzerindeki en belirgin etkilerindenbirisi yapısal anlamda yaşanmıştır. Bu dönemde müzeler gerek yapısal gereksealansal açılardan büyümüşler, kentteki diğer kullanımlarla entegre olarakkarma kullanımlarda yer almışlardır. Müzelerin malzemelerini ise somutmalzemelerden öte somut olmayan malzemeler, toplumsal yaşamının vekültürün kendisi oluşturmaya başlamıştır. Bu çalışmada, küreselleşme ve bilgiçağı sürecinde değişen kentsel kullanımlardan birisi olan müzeler incelenmiş,müzelerin geçirdiği yapısal farklılaşmalar, yeni oluşan müze tipleri ve gerekmekansal gerekse içerik açısından yaşanan bu değişimlerin kentsel mekanaetkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world is experiencing two progeresses in 20th century. The first one isthe existance of the information age triggered by the fast development ofinformation technologies. Second is the globalization ,which is caused by thenew social and economic issues after the wars world have seen, cooperatedand entegrated the nations on social,cultural and economic manner. Whilethe information age provides chances for transportation, communication,production and industrilization that comforts human life and saves time,globalization, with the information age's outcomes, caused new globaleconomies and a globalizing culture to born.These two progresses are observed most in urban spaces. Cities ,byexpressing their originalities, are forced to be differentiated from thestandardization caused by globalization therefore experiences social,economic and space-wise changes. Museums, like all other urban functionsand usages, are influenced by these progresses. It is possible to study theseeffects on museums from two points of view, either from exhibition areas orcollections that are exhibited.One of the most clear effects that information age and globalization have onmuseums is in structural sense. In this period, museums enlarged by bothstructurally and area-wise and they are integrated to other urban usages toserve as mixed function. Collections in museums begin to be formed byintangible items, social life and the culture itself rather than tangible items.In this research, museums , one of the urban usages influenced byglobalization and information age, are studied and the structuraldifferentiations that museums have experienced, new museum types thatexist and the effects of both urban and content-wise changes on urban spacesare discussed.