Ankara'da tüketime sunulan bazı balıklarda Vibrio ve Aeromonas cinsi mikroorganizmaların izolasyonu
Isolation of Aeromonas and Vibrio species from fish samples in Ankara
  1. Tez No: 180372
  2. Yazar: YASEMİN DOĞANÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, Ankara ilinin çeşitli semtlerindeki satış noktalarından toplanan46'sı deniz ve 10'u tatlı su olmak üzere toplam 56 balık örneğinde Aeromonas veVibrio cinsi bakterilerin varlığı araştırılmıştır. ncelenecek örnekler, sterilkoşullar altında kısa sürede laboratuara ulaştırılmıştır ve aynı gün işlemealınmıştır. ncelenen 46 deniz balığı örneğinin 45'inden (%97,82) ve 10 tatlı subalığı örneğinin 3'ünden hareketli Aeromonas türleri izole edilmiştir. Denizbalığı örnekleri izolasyonlarından 28'i (%60,87) A.hydrophila, 16'sı (%34,78)A.sobria, 8'i (%17,39) A.caviae olarak tanımlanmıştır. Tatlı su balıkörneklerinden ise 3'ü (%30) A.hydrophila olarak tanımlanmıştır.İncelenen 46 deniz balığı örneklerinin 44'ünden (%95,65) Vibrio türleri izoleedilmiştir. Bu izolasyonların 18'i (%40,91) V.alginolyticus, 17'si (%38,63)V.fluvialis, 16'sı (%36,36) V.damsela, 11'i (%25) V.harveyii, 8'i (%18,18)V.hollisae, 8'i (%18,18) V. vulnificus, 3'ü (%6,81) V. mimicus, 3'ü (6,81) V.cincinnatiensis, 2'si (%4,54) V.metschnikovii ve 1'i (%2,27) V.anguillarumolarak tanımlanmıştır.Aeromonas ve Vibrio izolasyonu gerçekleştirilen deniz balığı örneklerindekoliform grup mikroorganizma sayısı en yüksek 0,7x104 adet/ml, en düşük0,03x104 adet/ml, E.coli sayısı ise en yüksek 0,2x104 adet/ml, en düşük 0,03x104adet/ml bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, existance of Aeromonas and Vibrio species in total number of 56fish samples consisting of 46 seawater and 10 freshwater, collected from differentmarketplaces, in Ankara was studied. The samples were brought to thelaboratory under sterilized contitions and examined at the same day. From 45(97,82%) of examined 46 seawater fish samples and from 3 (30%) of examined 10freshwater fish samples motile Aeromonas spp. is isolated. From those samples,28 of seawater fish isolations are defined as A.hydrophila (60,87%), 16 asA.sobria (34,78%), and 8 as A.caviae (17,39%). Besides, 3 of freshwaterisolations are defined as A.hydrophila (30%).44 out of 46 (95,65%) examined seawater fish samples, Vibrio spp. is isolated.From those isolations 18 (40,91%) are defined as V.alginolyticus, 17 (38,63%) asV.fluvialis, 16 (36,36%) as V.damsela, 11 (25%) as V. harveyii, 8 (18,18%) as V.hollisae, 8 (18,18%) as V. vulnificus, 3 (6,81%) as V. mimicus, 3 (6,81%) as V.cincinnatiensis, 2 (4,54%) as V. metschnikovii and 1 (2,27%) as V. anguillarum.In the seawater fish samples which Aeromonas and Vibrio was isolated, it wasfound that the number of coliform microorganisms was maximum 0,7x104unit/ml, minimum 0,03x104 unit/ml, and the number of E.coli was maximum0,2x104 unit/ml, minimum 0,03x104 unit/ml.