İnternet destekli programlama mantığı öğretimi
Internet supported programming logic instruction
- Tez No: 180384
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Programlama, herhangi bir problemin bir programlama dili kullanılarakçözülmesi için yazılan kod satırlarına verilen isimdir. Programlama mantığıöğretimi ise, programlama öğretiminin ilk ve en önemli basamağıdır. Her bilimdalında olduğu gibi başlangıcın olumlu olması diğer bir deyişle temelin sağlamatılması konunun anlaşılmasında oldukça önem taşımaktadır. Programlama dilieğitimi alan öğrencilerin yabancı dile ve programlamaya karşı olan olumsuzönyargıları, programlama dilinin öğretimini zorlaştırmaktadır. Eğitimkurumlarında programlama mantığı genelde teorik bir yöntemle verilmektedir.Teorik yöntemin öğretimde hem sıkıcı hem de çok etkili bir yöntem olmadığıbilinmektedir. Öğretimin uygulamalı bir yöntemle yapılması teorik yöntemegöre başarıyı arttırmaktadır. Bu çalışma ile programlama mantığı öğretimindekullanılmak üzere, bir uygulama dili tasarlanmıştır. Uygulama dili kullanılarakprogramlama mantığı öğretiminde, programlama öğretimi etkinliğini arttırmakiçin teorik bilgilerin uygulamaya dönüştürülebilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Programming is the name given for the code lines written for solving anyproblem by using a programming language. Teaching of programming logic isthe first and most important phase of programming teaching. Like in eachscience branch, having the starting point as positive, that is to say having asound ground is very important for understanding of the subject. The negativeprejudgements of the students having programming training against the foreignlanguage and programming make teaching of a programming languagedifficult. Programming logic in schools are generally given by means of atheoretical method. It is known that theoretical method is boring and not veryeffective one. Giving the teaching through an applied method resluts in highersuccess than theoretical method. In this study, an application language isdesigned to use in the teaching of algoritm. Using the theoritical knowledge inapplication is aimed to increase the activities of programming teaching, usingthe application language in the teaching of algoritm.