Sulardaki krom (III) kirliliğinin diatomit ile giderilmesi
Removal of chromium (III) pollution in water by diatomite
  1. Tez No: 180385
  2. Yazar: DUYGU VENEDİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN GÜRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sanayinin en büyük çevre sorunlarından biri de krom ve bileşiklerininkarıştığı sulardır. Bu çalışmada, atık sularda kirlilik nedeni olan kromun,adsorpsiyon yöntemi ile diatomit kullanılarak uzaklaştırılmasınaçalışıldı. Yapılan çalışmada, Cr(NO3)3.9H2O kullanılarak hazırlanan Cr+3çözeltisi kullanıldı ve kesikli sistemde sorbent boyutu, sorbent miktarı,süre ve sıcaklık parametrelerinin optimum durumları belirlenmeyeçalışıldı. İlk aşamada kullanılacak sorbentin özellikleri belirlendi vediatomitin boyut ve miktarı incelendi. Bu amaçla 1,29, 1,55, 1,85 ve 2,18mm boyutlarda ve 0,5, 1, 3, 6 ve 10 g`lık miktarlarda sorbent kullanıldı.Daha sonra temas süresinin adsorpsiyon üzerine etkisi belirlendi.Optimum temas süresinin belirlenmesi çalışmalarında 15, 30, 60, 180,360 ve 480 dakikalık zaman dilemleri incelendi. Ardından 3 farklı sıcaklık(15, 30 ve 45ºC) değeri esas alınarak sıcaklığın adsorpsiyon üzerineetkisi değerlendirildi. Deneyler sonucunda optimum olarak 30 ºCsıcaklıkta 60 dakikada 1,29 mm tane boyutlu malzemelerin kullanıldığışartlarda % 85 gibi büyük oranlarda krom, kirli sulardan uzaklaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In our industry one of the biggest environmental problem is the waterwhich is mixed chromium and its compounds. In this study thechromium which is the reason of pollution was tried to be eliminatedby the absorption method using diatoma. In this study Cr(NO3)3.9H2Osolution was used and firstly discontinuous system optimization wasmade. In the first step specifications of the sorbent was determined forthis reason proper quantity and unit examined parametrically. 4different size and 5 different amount of sorbent was used. After thencontact time to the effect of absorption was determined. The effects ofthe temperature to absorption was evaluated with using 3 differenttemperature value. As a result of the experiments Cromium wasremoved % 85 percentage from the waste water in conditions of using1,29 mm grain material at 30 ºC temprature for 60 minutes.