Üretim-dağıtım (lojistik) problemi için bir tavlama benzetimi algoritması
A Simiuleted anneling algorithm for production-distibution (logistics) problem
- Tez No: 180397
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Lojistik; mal ve hizmet tedarikine yönelik planlama, organizasyon, nakliye veyönetim faaliyetlerinin bütünüdür. Lojistik kavramı 1960'lı yıllarda askerlik veendüstri yönetiminde ortaya çıkmıştır. Askeri alanda lojistik malzemeylebirlikte insanı da kapsayan bir destek unsuru olarak tanımlanmaktadır.Fonksiyonel tanımında ise; stok yönetimi, tedarik, üretim, bakım, ulaştırma,dağıtım, yerleşim konularının bileşimidir. Bu çalışmada üretim alanındabulunan işyerleri arasındaki dağıtım problemi lojistik problemi olarak elealınıp bir üretim-dağıtım-stok modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen model sonyıllarda kullanımı yaygın olan sezgisel algoritmalardan ?Tavlama BenzetimiAlgoritması? ile pascal programlama dili kullanılarak çözülmüştür. Değişikbüyüklükteki problemler üzerinde yapılan denemelerle algoritmanın etkinliğibelirlenmiştir.Bilim Kodu : 906Anahtar Kelimeler : Lojistik, üretim-dağıtım problemleri, tavlama benzetimi.Sayfa Adedi : 130Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Serpil Erol
Özet (Çeviri)
Logistics is a total of planning including all the products and services,organization, transportation and management activities. Concept of logisticswas born in the military and industrial management in 1960. Logistics is themovement material and personnel support for the military. In the functionaldefininiton of logistics is a combination of inventory management, supply,production, transportation, distribution, concepts. In firms, logistics is a systemwhich is interested in production, inventory control, distribution and otherfunction as a whole. This study examines the concept of the logistics.Production-distribution-inventory problems which are in logistics problems aresearched and recent studies about this subject are examined carefully. Forsolutions of production-distribution- inventory problems an algorithm isproposed solve workbench problems. The model is solved by a metaheuristicalgorithm namely Simulated Annealing. It is coded Pascal programming. Thenthe effectiveness of algorithm is investigated by running problems of differentsizes.Science Code : 906Key Words : Logistic, production distribution problems, simulatedannealing.Page Number : 130Adviser : Prof.Dr. Serpil Erol