Kalite yönetim sistemi olarak altı sigma metodu ve soğutma sektöründe bir altı sigma proje uygulaması
Six sigma method as a quality management system and a six sigma project application in a cooling sector
  1. Tez No: 180398
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSA GALİP ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ivKAL TE YÖNET M S STEM OLARAK ALTI S GMA METODU VESOĞUTMA SEKTÖRÜNDE B R ALTI S GMA PROJE UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Çağdaş TOKGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜHaziran 2006ÖZETBu çalışmada, Altı Sigma Metodolojisi genel hatlarıyla anlatılmış veçalışmanın son bölümünde soğutma sektöründe uygulanan bir AltıSigma projesine yer verilmiştir. Söz konusu projede, ticari tip soğutucudolaplar üretilen bir fabrikada bazı modellerde görülen gövde poliüretanboşluğu problemi ele alınarak çözüm yolları araştırılmış, bu projekapsamında yapılan iyileştirme çalışmaları sırasında gövde poliüretankaçağı ve gövde çıktılarının da projeşişme/deformasyonçalışmalarından etkileneceği göz önüne alınarak söz konusu unsurlardaprojeye dahil edilmiştir.Yapılan ölçümler ve diğer çalışmalar neticesinde, gövdeproblemine kalıp yan duvarlarındakişişme/deformasyondeformasyonun yol açtığı tespit edilerek kalıplarda tadilat öngörülmüş;poliüretan boşluğu probleminin giderilmesi için kalıp ısıtma sisteminderevizyona gidilmesi kararlaştırılmış; poliüretan kaçağı problemininçözümü içinse, dış gövde ve iç gövdelerin oluşumu esnasındaoperatörden kaynaklanan işçilik hatalarının azaltılabilmesi için iç ve dışgövde montaj hattında çalışan personele destek eğitimi verilmesi kararıalınmıştır.vProje kapsamında yapılan iyileştirme çalışmalarının olumlu sonuçlarverdiği görülmüş, kesin neticelerin alınarak süreçlerdeki iyileşmelerinkalıcılığının teyid edilebilmesi için, kontrol fazına 1 yıllık üretim sonundageçilip elde edilen RTY (Toplam Süreç Verimliliği) oranlarına göre projebaşarısının değerlendirilmesine karar verilmiştir.Bilim Kodu : 708Anahtar Kelimeler : Altı Sigma, kalite, verimlilik, soğutmaSayfa Adedi : 171Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Musa Galip ÖZKAYA
Özet (Çeviri)
viSIX SIGMA METHOD AS A QUALITY MANAGEMENT SYSTEM ANDA SIX SIGMA PROJECT APPLICATION IN A COOLING SECTOR(M.Sc. Thesis)Çağdaş TOKGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJune 2006ABSTRACTIn this study, Six Sigma Methodology has been generally described andat the last chapter of this thesis, one Six Sigma project which applied inone of factory that manufactured commercial refrigerators has beenexpressed. Mentioned this project, solition of cabinet bodypolyurethane space faults has been investigated, meanwhile impovingstudy within this project, it has considered to effect that output ofcabinet body polyurethane leakage and body extended/deformation hasbeen included.As a result of this measurement and the other studies, it hasunderstood that the deformation of the mold?s side walls has causedthe cabinet body extended/deformation problem, than decided to makerevision on polyurethane mold. To prevent polyurethane space fault, ithas decided to make a revision of mold?s heating system. To preventpolyurethane leakage, it has decided to give trainings to workers,working in preassembly line, to reduse the number of worker faults incabinet body assembly process.viiIt is decided to evaluate the project success according to the RTY(Rolled Throughput Yield) rates, collected from one year production,in order to verify the continuity of improvement by getting the ultimateresults.Science Code : 708Key Words : Six Sigma, quality, productivity, coolingPage Number : 171Adviser : Asistance Professor. Musa Galip ÖZKAYA