Köyyollarının geometrik tasarımı, yapılandırılması, işaretlenmesi ve trafik güvenliği yönünden irdelenmesi
Geometric design, marking, construction and investigation with regard to traffic security of rural roads
- Tez No: 180404
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLAGÜ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ivKÖYYOLLARININ GEOMETRİK TASARIMI,YAPILANDIRILMASI, İŞARETLENMESİVE TRAFİK GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN İRDELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Yaşar YURDAKULGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜHaziran 2006ÖZETBu çalışmada trafik güvenliği açısından; köyyollarının mevcut durumu,geometrik tasarımı ve işaretlemesi incelenmiştir.Karayolu yapımı son derece pahalı bir yatırımdır. Yolun yapımına kararverilmesi aşamasından işletilmesine kadar titizlikle planlamayapılmalıdır. Ülkemizde köyyollarında en yaygın olarak kullanılan üstyapı modeli sathi asfalt kaplamadır. Ancak yapılan yolların büyükbölümü teorik ömrünün yarısına ulaşmadan özelliğini kaybetmektedir.Bu da her yıl bakım onarım için yüzlerce milyon dolarlık paraharcanmasına neden olmaktadır.Köyyolları ile ilgili mevcut uygulamalara bakıldığında, trafik güvenliği ileilgili hassasiyetlerin minimum düzeyde olduğu görülmektedir.Nüfusunun %40'lara varan oranı kırsal kesimde yaşayan bir ülke içindüşük standartlı yollarda, trafik güvenliği kavramının önemsenmediğibir ortamda kaza riskinin yüksekliği doğal bir sonuçtur. Son beş yıliçerisinde köyyollarında meydan gelen kazalardaki %50'lere varan artışbunun somut göstergesidir.vHazırlanan çalışma kapsamında köyyollarında uygulanan yapım tekniğifarklı ülkelerle kıyaslaması yapılarak irdelenirken, diğer yandan olayatrafik güvenliği açısından yaklaşılmıştır.Bilim kodu :500.1.023Anahtar Kelimeler :Köyyolu, trafik güvenliği, maliyetSayfa Adedi :153Tez Yöneticisi :Doç.Dr.Hülagü KAPLAN
Özet (Çeviri)
viGEOMETRIC DESIGN, MARKING, CONSTRUCTIONAND INVESTIGATION WITH REGARD TOTRAFFIC SECURITYOF RURAL ROADS(M.Sc.Thesis)Yaşar YURDAKULGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJune 2006ABSTRACTIn this study, the condition of rural roads, geometric design, markinghave examined under the scope of traffic safety.Road construction is an expensive investment. It must be plannedperfectly from decision to operating. In our country surface dressingis the most widely used road model. But these roads looses theirservicebility nearly at the half of their theoritical design life. This meanshundred millions dollars maintainence cost for every year.In the existing applications it?s hard to see the sensivity about trafficsecurity. In a country where nearly %40 of population lives in ruralareas, it?s normal to have high accident risc while most of ways areunder inadequate service capacity and no sensivity about trafficsecurtiy. Increasing rate of accidents in rural ways as %50 is the clearlyproof of this opinion.viiIn this practice exsisting road construction technique has compared inall ways with different countries under the scope of traffic securitycomprehension.Science Code :500.1.023Key words :Rural roads, traffic security, costPage Number :153Adviser :Doç.Dr.Hülagü KAPLAN