Okan Alpar Konağı restorasyon önerisi
Restoration project of Okan Alpar Mansion in Sinop
  1. Tez No: 180403
  2. Yazar: SÜHEYLA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 428
Özet
ivSİNOP OKAN ALPAR KONAĞI RESTORASYON ÖNERİSİ(Yüksek Lisans Tezi)Süheyla YILMAZGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜHaziran 2006ÖZETBu çalışma Sinop ili Merkez ilçesinde yer alan sivil mimari örneklerden OkanAlpar Konağını konu etmektedir. Çalışmanın amacı, yapının mevcutdurumunun ve restorasyon imkanlarının incelenerek yapının korunmasıvegelecek nesillere iletilebilmesi için uygun restorasyon müdahaleleri ve işlevinaraştırılmasıdır. Çalışma kapsamında, Sinop ili, konağın yakın çevresi vebugünkü durumu incelenmekte, karşılaştırmalı çalışma ve tarihi araştırmalarile konağın özgün durumu araştırılmaktadır. Elde edilen sonuçlardeğerlendirilip, kriterler belirlenerek bu kriterlerin uygulamaya geçişsafhasında yeni işlev ile birlikte düşünüldüğü bir restorasyon projesiönerilmektedir.Bilim Kodu : 803.1.085Anahtar Kelimeler : Sinop, Okan, Alpar, Konak, Analiz, Rölöve,Restitüsyon, Restorasyon.Sayfa Adedi : 417Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Işık AKSULU
Özet (Çeviri)
ivRESTORATION PROJECT OF OKAN ALPAR `MANSION? IN SİNOP( M.Sc. Thesis )Süheyla YILMAZGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJune 2006ABSTRACTThe thesis issued on the Mansion of Okan Alpar, one of the examples of thetraditional house in Sinop. The aim of the study is the research of the properfunction for the conservation of the building and accomplishment of it to thefuture generations by analysing the existing condition and the restorationpossibilities. In the scope of the thesis, Sinop and the nearby environment of the`mansion?, as well as today?s condition of it, is examined and the originalcondition is investigated by the comparative study and historical analysis. Whileevaluating results and taking the peculiarities of the region in the considerationthe proper function for the building is determined and as a result, therestoration project is proposed.Science code : 803.1.085Key words : Sinop, Okan, Alpar, Mansion Analysis, ArchitecturalSurvey, Restitution, Restoration.Page number : 417Adviser : Prof. Dr. Işık AKSULU