Nevşehir ili, İbrahimpaşa (Papayanni) Köyü, Hacı Mahmut Ağa Konağı restorasyon önerisi
The Restoration proposal of the 'Hacı Mahmut Ağa' residence in 'Nevşehir İbrahimpaşa (Papayanni)' village
- Tez No: 180421
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
ivNEVŞEH R L , BRAH MPAŞA (PAPAYANN ) KÖYÜ,HACI MAHMUT AĞA KONAĞI RESTORASYON ÖNER S(Yüksek Lisans Tezi)Ülkünur DEM RGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜHaziran 2006ÖZETBu çalışma brahimpaşa (Papayanni) Yukarı mahallesi'nde yer alangeleneksel konut mimarisi örneklerinden Hacı Mahmut Ağa Konağı'nıkonu etmektedir. Çalışmanın amacı yapının günümüzdeki durumununve restorasyon imkanlarının incelenerek fiziksel ve işlevsel bağlamdasürdürülebilir korunmasının sağlanması için veri oluşturulmasıdır.Çalışma kapsamında, brahimpaşa (Papayanni) Köyü Yukarı Mahalle'siile konağın yakın çevresi ve bugünkü durumu incelenerek,karşılaştırmalı çalışma ve ardışık zamanlı analizler ile konağın özgündurumu araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilip, korumaölçütleri belirlenerek, bu ölçütlerin uygulamaya geçiş safhasında yeniişlev ile birlikte düşünüldüğü bir restorasyon projesi önerilmiştir.Bilim Kodu : 803Anahtar Kelimeler : Nevşehir, brahimpaşa, Papayanni, Hacı Mahmut,Konak, RestorasyonSayfa Adedi : 385Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Z. Gediz URAK
Özet (Çeviri)
vTHE RESTORATION PROPOSAL OF THE ?HACI MAHMUT AĞA?RES DENCE IN ?NEVŞEH R BRAH MPAŞA (PAPAYANN ) VILLAGEYUKARI DISTRICT(M. Sc. Thesûs)Ülkünur DEM RGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJune 2006ABSTRACTThis study is about Hacı Mahmut Ağa Mansion which is an example of atraditional house architecture located in brahimpaşa (Papayanni)Village Upper District. The aim of this study is to analyze the recentsituation of the construction and the opportunities of restoration inphysical and functional aspects in order to collect data about itscontinuous conservation. In the project area; analysis of thesurrounding of the mansion with brahimpaşa (Papayanni) VillageUpper District and analysis of a comparative study and sequential timeinvestigation has been made for the authentic situation of the mansion.Evaluating the results and determining the conservation criteria, arestoration project is proposed with its new function in the process ofthe application of these criteria.Science Code : 803Key Words : Nevşehir, brahimpaşa, Papayanni, Hacı Mahmut,Residence, RestorationPage Number : 385Advisor : Assoc Prof. Dr. Gediz URAK