İnşaat kobilerinde iş güvenliği ve muhasebe sorunlari Ankara örneği
Safety and accounting issues in construction SME's Ankara example
- Tez No: 180420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA DORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada küçük ve orta büyüklükteki inşaat firmalarının (KOB )vergi ve iş güvenliği konularında karşılaştığı sorunlar ele alınmasıamaçlanmıştır.Bunun için bir anket hazırlanmış ve Ankara Büyükşehir Belediyesisınırları içerisindeki 50 inşaat firmasından alınmış cevaplarla busorunlar ortaya konulmaya çalışılmıştır.Sonuç olarak bu çalışma ile özetle, inşaat sektöründe vergi konusununyeterli düzeyde düzenli ve disiplinli yürütülmediği, faturalama işlerininbilgi ve uygulama yönünden sorunlu olduğu, eğitim ve bilgi yetersizliğibulunduğu; güvenliği konularında ise inşaatlarda güvenlikşmalzemelerinin yeterince bulundurulmadığı, bulundurulan şantiyelerdeişçilerin bunları gereğince kullanmadığı, eğitim ve motivasyon eksikliğiolduğu bulgularına ulaşılmıştır.Anahtar Kelimeler : İnşaat firmaları, vergi sorunları, iş güvenliğisorunları.
Özet (Çeviri)
This study involves topics regarding the problems faced byconstructing SMEs (Small and Medium Size Enterprise) in the field oftaxes and occupation safety.Hence a questionnaire was prepared and applied to 50 constructingcompanies within the defined borders of the Metropolitan Municipalityof Ankara so as to put forward these problems.In summary as a result of this study, the tax issue in the constructionsector is not applied seriously and in a disciplined way , there wereproblems regarding the information on invoicing and applications,inadequacy in education and information; as for occupation safetyissues in the constructions, not enough safety devices were available,and where available, the workers were not utilizing them efficiently, andfindings of lack of education and motivation were revealed.Key Words : Construction firms, tax regulations, tax difficulties,application of safety rules.