Çukurova koşullarında 2.ürün olarak yetiştirilen değişik mısır (Zeamais L.) çeşitlerinde hasat zamanının hasıl verimi ve bazı tarımsal karakterlere etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 18053
  2. Yazar: NERMİN MANGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
53 ÖZET Su çalışma, Ç.Ü. Ziraat Fakültesi, Terle Bitkileri Bölümü Araştırma alanında 1990 yılı ikinci örün yetiştirme döneminde yürütülmüştür. Araştırma, bölünmüş parseller deneme deseninde 4 tekrarlama olarak kurulmuştur ve çaşıtlar (Cerg(1) 967, HF-714, PX- 9646) ana parselleri, hasat zamanlan ise alt parselleri oluşturmuştur. Araştırmaya konu olan haset zamanlan ve hasada kadar geçin gün sayılan aşağıda verilmiştir. Hasat Zamanlan Hasad Kadar Geçen Gün Sayılan - Tspe Püskülü Çıkışı 55-60 gün - Tam çiçeklenme 66-69 gün - Süt Olum Devrasl 82-07 gün - Hamur Olum Devresi 97- 1 02 gün t.Bitki Boyu: Çeşitlerin hapsinde an dûşûk bitki boyunun 11k biçim zamanı olan tepe püskülü çıkışında alda edildiği, biçim zamanlan ilerledikçe bitki boyunun önemsiz de olsa arttığı süt olum yani 80. günden sonra azaldığı görülmektedir 2.Yeşl1 Ot Verimi; Yeşil ot verimi yönünden çeşitler emsinde önemli bir fark çıkmamıştır En yüksek yeşil ot verimi -7271.43 kg/da ili PX- 9646 çeşidinin süt olum döneminde elde edilmiştir. 3.Yaş11 Otta Yaprak Oranı: En yüksek yaprak oranı, tepe püskülü çıkışı54 ve tam çiçeklerime dönemlerindi yapılan haşatı erde, en düşük yaprak oranı değeri ise süt olum ve himur olum dönemlerinde yapılan hasatlardan elde edilmiştir. 4.Yeşil Otta Sap Oram: ölçüm zamanının yeşil otta tep oranına farklı etki yaptığı gözlenmiştir. En yüksek değer X71.89 ila tepe püskülü çıkışı döneminde, en düşük sap oram ise X 47.5 î ila hamur olum dönemindi ilde edilmiştir. S.Yeşil Otta Koçan Oranı: Hasat zamanlarının etkileri çeşitlere göre farklılık göstermiştir. Her üç çeşitte de m yüksek koçan oranı tüt olum m hamur olum dönemlerinden, en düşük verim ise tam çiçeklenme dönemindi elde edilmiştir. 6.Kuru Ot Verimi: Biçim zamanının kuru ot verimine farklı etki yaptığı,anılan karakter yönünden çeşitler arasındaki farkın ve çeşitli hasat zamanı intereksîyonunun önem§1z olduğu saptanmıştır. Hasat zamanının gecikip, gelişme süresinin ilerlemesiyle birlikte kuru ot veriminin de arttığı görülmektedir. 7.Kuru Otta Yaprak Oranı; Kun otta yaprak oranı yönünden, biçim zamanlan arasında farkın önemli olduğu, çeşitler arasındaki farkın ve çeşitxhasat zamanı intereksîyonunun ise önemsiz olduğu saptanmıştır. Kuru otta yaprak oranı eğerleri 60. güne kader artmış deha tortra azalmıştır. 8. Kuru Otta Sap Oranı: Kuru otta sep oranı çeşitler ve hesat zamanlan arasındaki farkın önemli olduğu saptanmıştır. En yüksek sap oram değerlerine 60, günde ulaşıldığı deha sonra bu sep oranının azalti gözlenmektedir.55 gözlenmektedir. 9. Kuru Otta Koçan oranı: Kuru otta koçan oranı bakımından çeşitler ve hasat zamanlan arasındaki farkın önemli olduğu saptanmıştır. Hasat zamanlarının, kuru otta koçan oranı üzerindeki etkilerinin çeşitlere göre değiştiği saptanmıştır. Kuru otta koçan oranı gelişme ilerledikçe arttığı özellikle 87. gönden sonra en yüksek seviyeye ulaşmıştır. 10. Yaprakta Ham Protein Oranı: Yaprakta ham protein aranı bakımından hasat zamanlan arasındaki fark ve çeşitxhasat zamanı Interakelyonu önemli çıkmaktadır. Farklı hasat zamanlarında yapraktaki ham protdin oranı 85.31 ita % 17.61 arasında değiştiği, özellikle 70. günden sonra önemli ölçüde azaldığı görülmektedir. Sapta Ham Protein Oram: Sapta ham protein oram bakımından hasat zamanlan arasındaki farkın önemli, çeşitler arasındaki farkın önemsiz olduğu bulunmuştur. Sapta ham protein oranının S4.30-W.32 arasında değiştiği, yaprakta olduğu gibi 70. günden sonra göreceli sakildi azaldığı, dikkati çekmiştir. 12.Koçanda Ham Protein Oranı: Koçanda ham protein oranı bakımından hasat zamanlarının önemli, çeşitler arasındaki farkın İse önemsiz olduğu saptanmıştır. Koçanda ham protein oranı S3.50-I9.93 arasında değişmektedir. MF-714 ve PK-9648'da an yüksek koçan oranı tam çiçeklenmede elde edilirken ve daha sonra azalırken, Cargllî %7sde maksimum değere süt olumda ulaşılmıştır. 13. Ham Protein Verimi: Ham protein verimi açısından hasat zamanlan arasındaki farkın önemli, çeşitler arasındaki farkın ise önemsiz çıktığı kaydedilmiştir. Ham protein veriminin 74.66 kg/da- 135.39 kg/da arasında56 döneminde ulaşılırken, MF-714 ve PK-9646Bda süt olum dönemindi ulaşılmıştır. Yeşil ot, kuru ot ve ham protein verimlisi dikkate alındığında, iri yüksek kuru ot verimi hamur olum döneminde eldi edilmekle birlikte hasıl amacıyla biçim için dahi erken hasedin ve çeşit bazında 1te Cargill çeşidini hemen çiçeklenme sonrası, diğer iki çeşidi ise süt olum döneminde biçilmesini önermek gerekir. Bitki ooyu 11 yeşil ot verimi, yeşil otta koçan oranı, kuru ot verimi, kuru otta koçan oranı, koçanda protein oranı, hem protein verimi erişindi önemli ve olumlu; yeşil otta yaprak oranı, yeşil otta sop oranı, sapta protein oranı eresınde önemli ve olumeuz bir ilişki saptanmıştır
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY This study was conducted at the Experimental area of Field Crept Department of Çukurova University, Agriculture Faculty during the second cropping psriod of 1990, to determine the most syllable harvest time of different corn cultfvors for stlege Field triel was arranged in splft-pîot design with four replication, cuUlvare CCarglll 967, MP-714, PX-9646 ) were main plots and harvest times were sub-plots. The studied harvest times snd number of days to harvest ere given below. Harvest Times Days to Harvest Emergence o f Tassel ling 55-60 days Full- tasselling 66-89 days Milky-stage 62-87 days Dough-stage 97-102 days 1. Plant Htight: In all cultivars, the shortest plants were obtained et the tassel emergence, It Incrttid fey growth, after milky- stage CiO days) it decreased 2. Brmn Herbage Yield: There were no significant dlffirrtnci ameng the cultivers for this character. The highest green herbage yield wet obtained from PX-9646 eultivar with 7271.43 kg/da at milky-stag®. 3. Leaf Ratio In 6resn Herbage: The highest leaf ratio wart obtained at tassel »emergence and full-tessellfng stage while the lowest ones were98 obtained at milky and dough stages. 4. Stem Ratio In Sreen Herbage: it was observed that harvest times significantly affected the this character. The highest value with 71.89 percent was obtained at tassel -emergence while the lowest on® with 47.5 î percent was obtained at dough-stage. 5 Ear Ratio in Sreen Herbage: Effects of harvests times differed from tach other depending on the cultivars. In ell cultivars, the highlit mr ratios ware obtained at milky and dough stage while the lovest value at fulMasselllng. 5. Dry Fodder Yield: it was determined that harvest times significantly influenced the dry fodder yield and that the differences among the cultivars and cultlver x harvest tiros interactions were not significant, it was seen that dry fodder yield linearly increased with growth or delaying the harvssi 7. Leaf Ratio in Dry Fodder: It was determined that the differences among the harvest times were significant mû that the differences among the cultivars and cultlvor x harvest times interaction were not significant. This value was increased up to 60 days, than decreased. S. Stam Ratio in Dry Fodder: This character w&s significantly influenced by both the cultivars and the harvest times. The highest stem ratios were reached at 80 days, then this value decreased. 9. Ear Rstlc in Dry Fodder. The differences for ear ratio among the cultivars and harvest times were significant. Effects of harvest times for ear ratios differed depending en ihB cultivars. This character increased with growth, and reached maximum after 87 days.59 10. Crude Protein Ratio in Leaf :Ae far as crude protein ratio wee considered, differences among the harvest times and euitivar x harvest time interaction wire determined to be Important Crude protein ratio Influenced by harvest tlmas changed between 5.311 end 17.6 11 and it decreased significantly after 70 days. 1 1. Crude Protein Ratio In Stem: As far a§ crude protln ratios in stem, was considered the differences among the harvest times were Important while the diferences among the cultivera were not sgnlficant. The crude protein ratio In stem ranged from 4.301 to 6.321 and It significantly dscrased after 70 days as In the protein ratios In leaf. î 2. Crude Protein Ratio in Ear It was determined that the differences among the harvest times were Important while the differences among the. cuîtivars were not Important. Crude protein ratio in ear ranged from 3.501 to 9.931, in MF-714 and PX-96.46 cultlvars, the highest crude protein ratios In ear were obtained et ful 1-taaeel ling, then it decreased, in contrast to, the highest value \n cargil 967 euitivar were reached at milky stage. 13. Crude Protein Yield: St was determined that the diferencas among the harvest times were Important while the diferencas among the eultivas were not important. Crude protein yield.ranged from 74.46 to 13Q.?9 kg/da, the highest value in Cerglll 967 euitivar were reached at full-taaeellfng, in other culti vers the highest value was at milky stage. Considering green herbage yie1d,dry fodder yield and crude protein yield, although the highest dry fodder yield was obtained at dough etagejt is advisable that harvest for silage haw to be performed earlier. Also,60 vhen considering the cuKlvers studied, Carglll 96? cultlvar hos to bf harvested immediately after tassalllng but other cuHlvare mn m harvettad at milky stage. Also, there were positive end significant relations between plant height end green herbage yield, ear ratio In harbega, dry fodder yield, ear ratio 1n fodder, protein ratio In tor, crude protein yield. While there were negative and significant relations between plant height and leaf and stem ration In herbage, protein ratio In stem.