Çukurova koşullarında ana ürün olarak yetiştirilen mısırda farklı sıra arası ve sıra üzeri mesafelerin verim ve bazı tarımsal karekterler üzerine etkileri
  1. Tez No: 28910
  2. Yazar: MAHMUT KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
-41- ÖZET Bu çalışma Çukurova üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma alanında, 1991 yılı ana ürün mısır yetiştirme sezonunda bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrar lamalı olarak yürütülmüştür. Denemede dört farklı sıra arası mesafe (50 cm., 60 cm., 70 cm. ve 80 cm.) ve beş değişik sıra üzeri mesafesinde (10 cm., 15 cm., 20 cm., 25 cm. ve 30 cm.) en uygun sıra arası*sıra üzeri mesafesini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Denemede incelenen özellikler yönünden elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. 1-Bitki Boyu: 50 cm. sıra arası mesafesinde ortalama bitki boyu 214.4 cm. ile 223.0 cm. arasında, 60 cm. sıra arası mesafesinde ortalama bitki boyu 187.9 cm. ile 230.4 cm. arasında, 70 cm. sıra arası mesafesinde ortalama bitki boyu 215.1 cm. ile 226.0 cm. arasında ve 80 cm. sıra arası mesafesinde ortalama bitki boyu 215.9 cm. ile 224.4 cm. arasında değişim göstermiştir. 2- Koçan Yüksekliği: 50 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçan yüksekliği 116.5 cm. ile 135.6 cm. arasında, 60 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçan yüksekl igi 108.0 cm. ile 128.8 cm. arasında, 70 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçan yüksekliği 119.3 cm. ile 124.4 cm. arasında ve 80 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçan yüksekliği 116.0 cm. ile 129.2 cm. arasında değişim göstermiştir. 3-Sap Kalınlığı: 50 cm. sıra arası mesafesinde ortalama sap kalınlığı 20.9 mm. ile 22.9 mm. arasında, 60 cm. sıra arası mesafesinde ortalama sap kalınlığı 18.4 mm. ile 24.8 mm. arasında, 70 cm. sıra arası mesafesinde ortalama sap kalınlığı 21.1 mm. ile 26.2 mm. arasında ve 80 cm. sıra arası mesafesinde ortalama sap kalınlığı 21.5 mm. ile 27.8 mm. arasında değişim göstermiştir. 4-Bitkide Koçan Sayısı: 50 cm. sıra arası mesafesinde ortalama bitkide koçan sayısı 0.87 adet ile 1.05 adet arasında, 60 cm. sıra arası mesafesinde ortalama bitkide koçan sayısı 0.90 adet ile 1.18 adet arasında, 70 cm. sıra arası mesafesinde ortalama bitkide kocan sayısı 0.91 adet ile 1.24 adet arasında ve 80 cm. sıra arası mesafesinde ortalama bitkide koçan sayısı 1.24 adet ile 1.43 adet arasında değişim-42- göstermistir. 5-Koçan Kalınlığı: 50 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçan kalınlığı 5.13 cm. ile 5.65 cm. arasında, 60 cm, sıra arası mesafesinde ortalama koçan kalınlığı 5.41 cm. ile 5.64 cm. arasında, 70 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçan kalınlığı 5.20 cm. ile 5.53 cm. arasında ve 80 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçan kalınlığı 5.14 cm. ile 5.71 cm. arasında değişim göstermiştir. 6-Koçan Uzunluğu: 50 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçan uzunluğu 14.4 cm. ile 19.4 cm. arasında, 60 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçan uzunluğu 15.1 cm. ile 18.9 cm. arasında, 70 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçan uzunluğu 17.0 cm. ile 19.3 cm. arasında ve 80 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçan uzunluğu 16.8 cm. ile 18.8 cm. arasında degigim göstermiştir. 7-Koçanda Sıra Sayısı: 50 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçanda sıra sayısı 14.1 adet ile 16.4 adet arasında, 60 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçanda sıra sayısı 15.4 adet île 16.7 adet arasında. 70 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçanda sıra sayısı 16.1 adet ile 16.5 adet arasında ve 80 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçanda sıra sayısı 15.9 adet ile 16.8 adet arasında değişim göstermiştir. 8-Koçanda Tane Ağırlığı: 50 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçanda tane ağırlığı 67.1 gr. ile 181.6 gr. arasında, 60 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçanda tane ağırlığı 62.1 gr. ile 174.7 gr. arasında, 70 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçanda tane ağırlığı 61.9 gr. ile 157.8 gr. arasında ve 80 cm. sıra arası mesafesinde ortalama koçanda tane ağırlığı 62.1 gr. ile 126.1 gr. arasında değişim göstermiştir. 9-Bin Tane Ağırlığı: 50 cm. sıra arası mesafesinde ortalama 1000 tane ağırlığı 276.1 gr. ile 302.7 gr. arasında, 60 cm. sira arası mesafesinde ortalama 1000 tane ağırlığı 268.9 gr. ile 298.7 gr. arasında, 70 cm. sıra arası mesafesinde ortalama 1000 tane ağırlığı 281.4 gr. ile 310.4 gr. arasında ve 80 cm. sıra arası mesafesinde ortalama 1000 tane ağırlığı 290.6 gr. ile 312.0 gr, arasında değişim göstermiştir.-43- 10-Hektolitre Ağırlığı: 50 cm. sıra arası mesafesinde ortalama hektolitre ağırlığı 74.4 kg. ile 75.8 kg. arasında, 60 cm. sıra arası mesafesinde ortalama hektolitre ağırlığı 73.7 kg. ile 75.5 kg. arasında. 70 cm. sıra arası mesafesinde ortalama hektolitre ağırlığı 75.2 kg. ile 75.9 kg. arasında ve 80 cm. sıra arası mesafesinde ortalama hektolitre ağırlığı 76.8 kg. ile 75.1 kg. arasında değişim göstermiştir. 11-Sap+tane Verimi: 50 cm. sıra arası mesafesinde ortalama sap+tane verimi 3380.0 kg. ile 4540.0 kg. arasında, 60 cm. sıra arası mesafesinde ortalama sap+tane verimi 2199.8 kg. ile 4166.8 kg. arasında, 70 cm. sıra arası mesafesinde ortalama sap+tane ağırlığı 3128.5 kg. ile 3542.5 kg. arasında ve 80 cm. sıra arası mesafesinde ortalama sap+tane verimi 2712.5 kg. ile 3718.8 kg. arasında değişim göstermiştir. 12-Tane Verimi: 50 cm. sıra arası mesafesinde ortalama tane verimi 1170.0 kg. ile 1478.0 kg. arasında. 60 cm. sıra arası mesafesinde ortalama tane verimi 1105.0 kg. ile 1373.0 kg. arasında. 70 cm. sıra arası mesafesinde ortalama tane verimi 1129.0 kg. ile 1365.0 kg. arasında ve 80 cm. sıra arası mesafesinde ortalama tane verimi 1103.0 kg. ile 1308.0 kg. arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
-44- SUMMARY This study was conducted to determine the most approprate row (50 cm., 60 cm.. 70 cm. and 80 cm.) and intra row (10 cm., 15 cm., 20 cm.. 25 cm. and 30 cm.) spacings on maize, croped as main crop under Çukurova conditions in 1991. The experiment was designed as split plots with four replications. The findings from this experiment are asfollows: 1-PLANT HEIGHT: Plant height varied between 214.4-223.0 cm.. 187.9-230.4 cm.. 215.1-226.0 cm. and 215.9-224.4 cm. at 50 cm.. 60 cm., 70 cm. and 80 cm. row spacings respectively. 2-EAR HEIGHT: Ear height varied between 116.5-135.6 cm.. 108.0-128.8 cm.. 119.3-124.4 cm. and 116.0-129.2 cm. at 50 cm.. 60 cm.. 70 cm. and 80 cm. row spacings respectively. 3-STEM DIAMETER: Stem diaameter varied between 20.9-22.9 mm.. 18.4-24.8 mm.. 21.1-26.2 mm., and 21.5-27.8 mm. at 50 cm., 60 cm.. 70 cm. and 80 cm. row spacings respectively. 4-THE NUMBER OF EARS PER PLANT: The number of ears per plant varied between 0.87-1.05 plant/ear., 0.90-1.18 plant/ear.. 0.91-1.24 plant/ear. and 1.24-1.43 plant/ear. at 50 cm.. 60 cm., 70 cm. and 80 cm. row spacings respectively. 5-EAR DIAMETERS: Ear diameters varied between 5.13-5.65 cm..5.41-5.64 cm.. 5.20-5.53 cm. and 5.14-5.71 cm. at 50 cm.. 60 cm.. 70 cm. and 80 cm. row spacings respectively. 6-EAR LENGTH: Ear length varied between 14.4-19.4 cm.. 15.1-18.9 cm.. 17.0-19.3 cm. and 16.8-18.8 cm. at 50 cm.. 60 cm.. 70 cm. and 80 cm. row spacings respectively.-45- 7-NUMBER OF ROWS PER EAR: Number of rows per ear varied between 14.1-16.4 row/ear.. 15.4-16.7 row/ear., 16.1-16.5 row/ear. and 15.9-16.8 row/ear. at 50 cm.. 60 cm., 70 cm. and 80 cm. row apacings respectively. 8-GRAIN WEIGHT PER EAR: Grain weight per ear varied between 67.1-181.6 gr.. 62.1-174.7 gr.. 61.9-157.8 gr. and 62.1-126.1 gr. at 50 cm.. 60 cm., 70 cm. and 80 cm. row spacings respectively. 9-1000 GRAIN WEIGHT: 1000 grain weight varied between 276.1-302.7 gr., 268.9-297.7 gr., 281.4-310.4 gr. and 290.6- 312.0 gr. at 50 cm.. 60 cm., 70 cm. and 80 cm. row spacings respectively. 10-TEST WEIGHT: Test weight varied between 74.4-75.8 kg.. 73.7-75.5 kg., 75.2-75.9 kg. and 75.8-76.1 kg. at 50 cm., 60 cm., 70 cm. and 80 cm. row spacings respectively. 11-BIOMAS YIELD: Biomas yield varied between 3380-4540 kg/da.. 2199-4166 kg/da., 3128-3542 kg/da. and 2712- 3718 kg/da. at 50 cm., 60 cm., 70 cm. and 80 cm. row spacings respectively. 12-GRAIN YIELD: Grain yield varied between 1170-1478 kg/da.. 1150-1373 kg/da.. 1129-1365 kg/da. and 1103-1308 kg/da. at 50 cm., 60 cm., 70 cm. and 80 cm. row spacings respectively.