Spin-1/2 ısing modelinin creutz cellular automaton programının incelenmesi
Investigation of the spin-1/2 ising model creutz cellular automaton program
  1. Tez No: 180574
  2. Yazar: İSA ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESTAN KALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Doğrusal boyutu L=10, 12 olan örgülerde en yakın komşu spin etkileşmelerini içeren beşboyutlu Ising modelinin Creutz ?cellular automaton? ında simülasyonlar yapılmaktadır. Daha önceyapılan beş boyutta Ising modelinin Creutz ?cellular automaton? simülasyonlarından farklı olarakdemon sayısı artırılmış ve simülasyonların bir kısmı da dış manyetik alanın varlığındagerçekleştirilmiştir. Bunları yapabilmek için simülasyon programı detaylı bir şekilde incelenmiş vegerekli değişiklikler yapılmıştır. Dış manyetik alanın varlığında üç bitli ve dört bitli demonlarkullanılarak elde edilen sıcaklık değerleri ve bu sıcaklık değerlerine karşılık gelen manyetizasyondeğerleri hesaplanmış ve sonucun ortalama alan teorilerinin öngördüğü şekilde olduğu ve artıkH=0' ın Tc kritik sıcaklığında faz geçişi olmadığı görülmüştür. İkinci olarakta yine L=10, 12 örgüuzunlukları için simülasyonlar demon sayısı dörde artırılarak yapılmıştır. Sıcaklığa karşımanyetizasyon, Binder parametresi, öz ısı ve manyetik alınganlık grafikleri çizilmiştir. Binderparametresi L=10 ve L=12 eğrilerinin kesişme noktasından kritik sıcaklık Tc=8,7797(9) olarakbulunmuş ve bunun da daha önce yapılan beş boyutlu çalışmalarla uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The five-dimensional nearest-neighbour Ising model is simulated on the Creutz ?cellularautomaton? using the finite-size lattices L=10,12. Simulations are made by increasing the number ofdemons distinctly from those being made before in five dimensions on the Creutz ?cellularautomaton?, some of the simulations are made in the presence of the external magnetic field. In orderto achieve these, the simulation program was studied in detail and was modified necessarily. First ofall, temperatures and their corresponding magnetization values are calculated by using three and fourdemons in the presence of the external magnetic field and results are in accordance with those ofmean field theories, hence phase transition from ferromagnetism to paramagnetism does not occuranymore at the critical temperature Tc of H=0. Next, simulations for L=10,12 are made by increasingthe number of demons to four. Then, temperature versus magnetization, Binder parameter, specificheat and magnetic succeptibility are illustrated. The critical temperature Tc is found to be 8,7797(9)from the intersection point of Binder parameter curves of L=10 and L=12, as a result this value iscompatible with the studies done before in five dimensions.