Gümüşçay ve Çürüksu akarsularının kirlilik parametrelerinin saptanması ve irdelenmesi
Investigation of water quality parameters of Gümüşçay and Çürüksu creeks
  1. Tez No: 180587
  2. Yazar: ERDAL KAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemical Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ÖZET B LD R FORMUK MYA MÜHEND SL Ğ ANAB L M DALIGÜMÜŞÇAY VE ÇÜRÜKSU AKARSULARININ K RL L KPARAMETRELER N N SAPTANMASI VE RDELENMESErdal kaçanÖZETBu tez çalışmasında, Gümüşçay, Çürüksu ve Büyük Menderes Nehri'nin su kalitesibelirleme çalışmaları yapılarak, Büyük Menderes'e taşınan kirlilik yükleri belirlendi.Ölçümler aylık periyotlarla yapıldı. Suların sıcaklık, pH, iletkenlik, tuzluluk, toplamçözünmüş katı madde ve çözünmüş oksijen ihtiyacı taşınabilir ölçüm cihazları ile, organikmadde değerleri ise laboratuar ortamında spectrofotometre yardımıyla analiz edildi. Nehirve çayların debi değerleri, DS müdürlüğü çalışanları ile birlikte ölçülerek, kirlilik yüklerihesaplandı.lgili akarsu sularının kalite sınıflandırması, su kirliliği ve kontrolü yönetmeliğine göreirdelendi.Sonuç olarak; gerek Gümüşçay ve Çürüksu, gerekse Büyük Menderes Nehir suyunun; pHyönünden I. sınıf su, çözünmüş oksijen yönünden ise II. sınıf su olduğu tespit edildi.Gümüşçay ve Çürüksu Çaylarının organik madde konsantrasyonu bakımından IV. sınıf (çokkirlenmiş) su, Büyük Menderes Nehir suyunun ise III. sınıf su kaliteside olduğu belirlendi.Gümüşçay'ın, toplam çözünmüş katı madde yönünden IV. sınıf su kalitesinde, Çürüksu veBüyük Menderes Nehir sularının ise II. sınıf su kalitesinde olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ABSTRACT B LD R FORMUGRADUATE PROGRAM IN CHEMICAL ENGINEERINGINVESTIGATION OF WATER QUALITY PARAMETERS OFGÜMÜŞÇAY AND ÇÜRÜKSU CREEKSErdal KAÇANABSTRACTIn this study, Gümüşçay, Çürüksu Creek?s water quality parametres were investigated todetermine both their qualities and the total load which is carried to the river Büyük Menderes.Samples were collected from the designated locations once a month. Temperature, pH, conductivity,salinity, total dissolved solid and dissolved oxygen were measured by using portable instruments.Organic matters were analysed by using spectrophotometre in the laboratuary. Volumetric flow ratesof Creeks and the river were measured by the help of hydraulic work department, which enhance todetermine amount of pollutant loads discharged into the Büyük Menderes River. These parameterswere compared with the standart values.As a result, creeks and the river are the first quality water according to the pH values andsecond quality water according to the disolved oxygen values. In contrast, organic matter and totaldissolved solid concentrations are moderately high. Gümüşçay and Çürüksu Creeks are the forthquality water, Büyük Menderes River is the third quality water according to the organic matterconcentration. Gümüşçay Creek is the forth quality water, Çürüksu Creek and the Büyük MenderesRiver are the second quality water according to the total dissolved solid concentration.