Yeni disazo boyarmaddelerin sentezi ve absorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of new disazo dyes and investigated of their absorption properties
- Tez No: 180588
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRET KARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ÖZET BİLDİRİ FORMUKİMYA ANABİLİM DALIYENİ DİSAZO BOYARMADDELERİN SENTEZİ VEABSORPSİYON ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİAykut DEMİRÇALIÖZETBu çalışmada, 5-amino-4-arilazo-3-metil-1H-pirazol türevleri diazolanmış ve etil asetoasetat ilekenetlenerek etil pirazolil azo asetoasetat bileşikleri elde edilmiştir. Elde edilen etil pirazolil azoasetoasetat bileşikleri, hidrazin mono hidrat ile reaksiyona sokularak bir seri disazo-3-metil-1H-pirazol-5-on türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen disazo boyarmaddeler element analizi, UV, FT-IR ve 1H-NMR gibi spektral yöntemlerle karakterize edilmiş ve pH, çözücü değişimi, elektron alıcıve elektron verici grupların o-, m- ve p- köşelerinde bağlı olmasının bu bileşiklerin absorpsiyonyeteneklerini nasıl etkilediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ABSTRACT BİLDİRİ FORMUGRADUATE PROGRAM IN CHEMISTRYSYNTHESIS OF NEW DISAZO DYES AND INVESTIGATED OF THEIR ABSORPTIONPROPERTIESAykut DEMİRÇALIABSTRACTIn this study, 5-amino-4-arylazo-3-methyl-1H-pyrazoles were diazotised and coupled withethyl acetoacetate to give ethyl pyrazolyl azo acetoacetates. Ethyl pyrazolyl azo acetoacetateswere then reacted with hydrazine mono hydrate to give disazo-3-methyl-1H-pyrazole-5-ones.The synthesized disazo dyes were characterized by elemental analysis and spectral methods.The effect of varying pH and solvent upon the absorption ability of dyes substituted withelectron-withdrawing and electron-donating groups at their o-, m-, p-position was examinedin detail.