Biga yöresinde çift sıralı dikime uygun sanayi domatesi çeşitlerinin belirlenmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 50757
- Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK YOLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sanayi domatesi üretiminde çift sıralı dikime uygun çeşitlerin belirlenmesi, salça fabrikalarına üretim sezonu içinde yeterli, kaliteli ve düzenli biçimde ürün akışının sağlanması, domates üretim sistemlerinin iyileştirilmesi, maliyetlerin düşürülmesi ve ürün kayıplarının en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Adı geçen çalışma, Biga-Gümüşçay'da Demko Salça Fabrikası ile sözleşmeli üretim yapan bir üreticinin tarlasında yürütülmüştür. Tohum ekimi, 25.03.1994 tarihinde fabrikanın fideliğine yapılmış; fideler, 19.05.1994 tarihinde üretici tarlasına dikilmiştir. Çalışmada, Sunhy 6068, Early Cannary, Interpeel, NDM 163, Diablo, Pseutol, CLX 380Î, XPH 5922, XPH 5926 ve XPH 12044 çeşitleri kullanılmıştır. Bu çeşitlere ait elde edilen fideler, üretici tarlasında, 4 tekerrürlü tesadüf blokları deneme deseni biçiminde hazırlanan parsellere 140 x 25 cm dikim ölçülerinde çift sıralı olarak dikilmiştir. Çift sıra arası mesafesi 15cm tutulmuştur. Kontrol olarak orta-geç M)M 725 çeşidi kullanılmış ve tek sıralı olarak yetiştirilmiştir. 05.08.1994 ve 25.08.1994 tarihlerinde I. ve II., 15.09.1994 tarihinde ise III. hasat olmak üzere üç dönemde parsellerden domatesler toplanmış ve üç dönemin hasat verimleri, toplam verim ve erkesıei verim bulguları elde edilmiştir. Ayrıca II. hasat sırasında her parselden toplanan domateslerden tesadüfi olarak alman meyve örneklerinde teknolojik özellikler (brix, ph, renk, sertlik, meyve ağırlığı) açısından analizler gerçekleştirilmiştir. Sağlanan bulguların değerlendirilmesiyle aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Yapılan çalışmada hibrit çeşitlerden XPH 5922 ve XPH 12044 çeşitleri, 10115 kg/da vel0037 kg/da toplam, verimle en iyi sonucu vermiştir. 2. Erkenci verim açısından %56.83 ile Eârly Cannary, %55.67 ile XPH 5922 ve %54. 3 4 ile XPH 5926 ile önem grubunu oluşturmuştur. 3. En yüksek renk değeri, XPH 5922 çeşidinde tespit edilmiştir.37 4. En düşük pH değeri, XPH 5926 çeşidinde 4.14 olarak bulunmuş olmasına rağmen diğer bütün pH değerleri de 4.4 değerinin altında tespit edilmiştir. 5. NDM 725 çeşidi, 1.625 değeri ile en sert çeşit olarak saptanmıştır. 6. Brix değerleri açısından NDM 163, 6.00. değeri ile en yüksek değerde bulunmuştur. 7. Ortalama meyve ağırlığında, CLX 3801 çeşidi 104.43 g ile en iri çeşit olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY This research was conducted to determine the effects of the double-row growing method on yield and some quality characters for 1 0 different processing tomato varieties. It was carried out in a grower field in Biga Plain of Turkey in the production area of Demko Tomato Paste Factory in 1 994. The processing tomato varieties“Sunhy 6068”,“Early Cannary'Y ”Interpeel“ ”NDM 163“ ”Diablo“, ”Pseutol“, ”CLX 3801“, ”XPH 5922“, ”XPH 5926“, ”XPH 12044“ and the control ”NDM 725“ were used as the material and the trial was set up according to ”4 Treated Randomized Block" experimental design. Seeds were sawn in the seedlings of the same paste factory in 25.03.1994 and the seedlings of the varieties were spaced at 140 x 25 cm double-row into the field in 19.05.1994. Optimum harvest dates were determined and then the fruits were harvested at 3 different period. The first harvest was in 05.08.1994, the second one in 25.08.1994 and the third one in 1 5.09. 1994. The values of the yield were tested by regular measurements and the properties of the yield of the tomato varieties were analyzed by using the fruits taken from each treatment The results including yields values and fruit properties have been given below: 1. XPH 5922 and XPH 12044 varieties which belong to hybrid varieties, gave the highest yield with 101 15 kg/da and 10037 kg/da, respectively. 2. Early Cannary, XPH 5922 and XPH 5926 varieties resulted in the most earlier varieties with 56.83 %, 55.67 %and 54.14 %of total yield during the first harvesting,, respectively. 3. XPH 5922 variety gave the highest value of colour (a/b) with 3.072. 4. XPH 5926 had the lowest pH value with 4; 14, the other pH values were also under 4.4. 5. NDM 725 (the control) had the highest firmness value with 1.625. 6. In regard to brix values, NDM 1 63 with 6.00 ranked as the first. 7. CLX 3801 showed the highest mean fruit weight value with 104.43.