İlköğretim II. kademedeki fen bilgisi öğretiminde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems faced in scıence teaching at second grade of elementary and solıtıons for these problems
- Tez No: 180592
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma Denizli il merkezinde görev yapan Fen Bilgisi öğretmenlerinin FenBilgisi öğretiminde karşılaştıkları sorunları tespit etmek ve bu sorunlara çözüm önerilerisunabilmek amacıyla yapılmıştır.Araştırma bilimsel yetenekler geliştirme, çevreye uyum sağlama, kritik düşünme, problemçözme gibi özellikler kazanmalarında öğrencilere, Fen Bilgisi öğretiminde öğrencilerineyardımcı olmak isteyen Fen Bilgisi öğretmenlerine, bu alandaki öğretim programlarınıngeliştirilmesinde eğitimci ve akademisyenlere katkı sağlaması bakımından önemlidir.Bu araştırmanın evrenini 2005-2006 eğitim-öğretim yılında Denizli il merkezinde görevyapmakta olan Fen Bilgisi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini iseDenizli il merkezinde görev yapmakta olan 20 Fen Bilgisi öğretmeni oluşturmaktadır.Fen öğretimindeki sorunların ve çözüm önerilerinin öğretmenler tarafından dahakapsamlı ve rahat bir şekilde ifade edilebileceği düşüncesi ile nitel araştırma yöntemlerindenbiri olan ?görüşme (mülakat) yöntemi? bu araştırma için uygun görülmüştür.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, Fen Bilgisi öğretmenlerinin Fen Bilgisiöğretiminde pek çok sorunla karşı karşıya oldukları ortaya çıkmıştır. Bu sorunlar,öğretmenlerin; öğrencilere ilişkin karşılaştığı sorunlar, velilere ilişkin karşılaştığı sorunlar,ders kitaplarına ilişkin karşılaştığı sorunlar, kendilerine ilişkin karşılaştığı sorunlar,programa ilişkin karşılaştığı sorunlar, fiziki şartlar ve donanıma ilişkin karşılaştığı sorunlarolmak üzere altı başlık altında toplanmıştır.Araştırmanın sonunda, Fen Bilgisi öğretimi ve eğitim sorunları ile ilgili konularda çalışmayapmak isteyen araştırmacılara ve eğitimcilere yönelik önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been made with the aim of fixing the problems which are facedby the teachers of science who work in central Denizli and finding solutions for theseproblems.This research is important from these points of view; it helps the students to gain somefeatures; such as; improving scientific abilities, adjusting to the environment, critical way ofthinking and solving; and it helps teachers of science who want to assist their students aboutscience teaching and it also helps educators and academicians to develop teachingprogrammes in this field.Twenty teachers of science who work in the center of Denizli in 2005-2006 academic yearsconstitute the participants of this research. The exemplification of the research is formed bythese twenty teachers of science working in central Denizli.With the thought of expressing the problems, which are faced in science teaching,comprehensively and smoothly; `interviewing?, one of the qualitative way of research, isthought to be the most suitable technique.According to the research results, it is concluded that teachers of science come face to facea lot of problems in science teaching. These problems are formed under six subtitles:connected with students, parents, sources, teachers, education programme, physicalenvironment and hardware.At the end of the research, it was made some suggestions to the researchers and educatorswho want to make research about the teaching of science and problems related to education.