Vısual C# 2005 kullanılarak çok boyutlu görüntüler için jpeg2000 standardını destekleyen görüntü işleme uygulaması
Developing an image processing application using visual C# 2005 supporting jpeg2000 standard for multidimensional images
  1. Tez No: 180591
  2. Yazar: EVGİN GÖÇERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR YALDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sayısal ortamda her gün büyük miktarda bilgi depolanıp, işlenir ve iletilir. Bu bilgilerinçoğunun sayısal görüntüler olması nedeniyle çeşitli görüntü işleme problemlerine ek olarakdepolama ve iletim gereksinimleri de her geçen gün artmaktadır.Görüntü sıkıştırma bir sayısal görüntünün gösterilmesinde gereksinim duyulan verimiktarının azaltılmasına yönelik problemleri ortaya koymaktadır. Artan çoklu ortam (multimedia)teknolojisi kullanımı ile görüntü sıkıştırma yeni özelliklerin yanı sıra yüksek performansa dagereksinim duymaktadır. Bu gereksinimleri karşılamak için görüntü kodlama alanında JPEG2000olarak bilinen yeni bir standart geliştirilmiştir.Bu tez calışmasında kenar belirleme ve görüntüdeki gürültü ve olumsuz etkileri azaltmak icinsayısal filtreleme gibi önemli görüntü işleme tekniklerini sağlayan bir uygulama geliştirilmiştir.Geliştirilen uygulamanın en önemli özelliklerinden bir tanesi diğer görüntü tiplerine ek olarak,JPEG2000 standardını desteklemesi ve sadece doğal, bilimsel, uzaktan algılamalı görüntülerüzerinde değil aynı zamanda çok boyutlu tıbbi görüntüler üzerinde de çalıştırılabilmesidir.Uygulamanın diğer bir özelliği ise Lifting Scheme ve Dalgacık tiplerinin kodlanmasısayesinde sadece iki boyutlu (2D) tıbbi görüntülerin sıkıştırılması değil aynı zamanda, zamanbilgisi ile iki boyutlu (2D in time) görüntüler, üç boyutlu (3D) görüntüler ve hatta zaman bilgisi ileüç boyutlu (3D in time) görüntüler üzerinde sıkıştırma işleminin gerçekleştirilebilmesidir.Uygulamamızın son önemli özelliği ise diğer görüntü işleme programlarından farklı olarakkodlama için günümüzdeki en son teknoloji olan Microsoft Visual Studio 2005'in kullanılmışolmasıdır.
Özet (Çeviri)
Everyday, an enormous amount of information is stored, processed and transmitted digitally.Much of this information is procured in the shape of digital images and therefore, in addition toseveral image processing problems, the storage and communications requirements are becomingimmense.Image compression addresses the problem of reducing the amount of data required torepresent a digital image. With the increasing use of multimedia technologies, image compressionrequires high performance as well as new features. To meet these needs in the specific area of stillimage encoding, a new standard has been developed known as JPEG2000.In this thesis we implemented an application which implies important image processingtechniques such as edge detection and digital filtering in order to improve the imperfections that isthe presence of noise and inadequate contrasts and contours. One of the main features of theapplication is to support the JPEG2000 standard, in addition to other image types, and theimplementation does not only apply to natural, scientific and remote sensing images, but also tomulti-dimensional medical images.Another feature of the application is the implementation of Lifting Scheme and Wavelet types,so that we can not only use 2D medical images to compress with wavelets, but also 2D-images intime, 3D-images and even 3D-images in time for compression with our application.The last important feature of our application is that, unlike other image processing programs,we used the latest technology, which is Microsoft Visual Studio 2005 (Visual C# 2005) for theimplementation.