Jeotermal enerjiden yararlanılarak kuyu içi eşanjörü yardımıyla konut ısıtılması ve sıcak su ihtiyacının karşılanması
Heating of the house utilizing geothermal energy by the aid of downhole heat exchanger and providing of the hot water demand
  1. Tez No: 180593
  2. Yazar: EBRU ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dünya nüfusu artıyor ve aynı zamanda endüstriyel teknoloji gelişiyor. Bundan dolayı, hergeçen gün enerji gereksinimi büyüyor. Biz enerji gereksinimimizin çoğunu fosil yakıtkaynaklarından sağlıyoruz. Sonuç olarak, bu kaynaklar tükeniyor ve diğer taraftan yüksekgaz emisyonu global ısınmaya neden oluyor. Gelişmekte olan ülkeler ve araştırma merkezleridikkatlerini yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerine odaklanmışlardır. Jeotermalenerji yenilenebilir bir enerjidir ve Türkiye'de Menderes havzası boyunca dağılmıştır.Bu çalışmada; genel jeotermal enerji konuları incelendi sonra bir konutun ısı ihtiyacıhesaplandıktan sonra, bu gereksinimi karşılamak için bir kuyu içi eşanjörü tasarlandı.Hesaplarda hazır kişisel bilgisayar (PC) programı kullanıldı. Giriş değerlerine göre farklıdurumlar karşılaştırıldı. Çıkış değerlerinin değişimleri hem muhafazalı ve hem de taşınımdesteli tipteki kuyu içi eşanjörleri için tablo ve grafikler üzerinde gözlemlendi. Tek sarımlıserpantinli muhafazalı tipteki ısı eşanjörleri daha kararlı değişim gösterdi.
Özet (Çeviri)
World population is increasing and also industrial technology is devoloping. Therefore, energydemand is growing with each passing day. We are providing the most of our energy demand from thefossil fuel resources. As a result, these resources are going to be exhausted and on the other hand highgas emission causes the global warming. Developing countries and research centers have beenfocusing their attention on the new and renewable energy sources. Geothermal energy is a renewableenergy and spread out on the Menderes river basin in Turkey.In this study; it was investigated general geothermal energy topics then after calculating theheat demand of a house, it was desingned a downhole heat exchanger to overcome this demand. It wasused already prepared PC programme in the calculations. According the input values it wascompared alternative situations. The variation of the output values were seen both ?casing? and?promotor? type downhole heat exchangers on the tables and graphes. One loop casing type downholeheat exchanger gave more stable variation.