Aminokaliks[4]aren bileşikleri ve bisfenol-A bileşiği ile yeni bileşiklerin sentezi ve bazı özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of new compounds with aminocalix[4]arene and bisphenol-A compounds and investigation of some their properties
  1. Tez No: 180594
  2. Yazar: MUKADDES MERYEM CAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASALETTİN DELİGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, amino azokaliks[4]aren ve oligomerik yapıya sahip azokaliks[4]arenbileşiklerinin sentezi ve bu bileşiklerin bazı özelliklerinin incelenmesini içermektedir.Sentez çalışmalarında, literatürde belirtilen yönteme göre 25,26,27-tribenzoiloksi-28-hidroksi-5-(4-aminofenilazo)kaliks[4]aren (A1) sentezlendi. Bu bileşik, DMF-MeOHkarışımının çözücü olarak kullanıldığı ortamda NaNO2 ve asetik asit beraberindeBisfenol-A ile kenetlendi(A2). Daha sonra, 25,27-diasetoniloksi-26,28-dihidroksi-5,17-(4-aminofenilazo)kaliks[4]aren (B1) bileşiği, A1 bileşiği ile aynı şartlarda, etkileştirilerekelde edildi. Sentezlenen bu bileşiğin (B) nitro grupları H2NNH2.H2O-Raney-Ni ile DMFortamında etkileştirilerek indirgendikten sonra elde edilen B1 no 'lu bileşik, Bisfenol-A ilereaksiyona sokularak oligomerik yapıdaki bileşik B2 elde edildi.Sentezlenen makrosiklik bileşiklerin yapıları spektroskopik teknikler (UV, FT-IR ve1H-NMR), element analizi ve termal davranışları ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
This study comprises synthesis and investigation of some properties of thesecompounds containing amino azocalix[4]arenes and azocalix[4]arene compounds havingoligomeric structures.In the synthetic work, the synthesis of 25,26,27-tribenzoyloxy-28-hydroxy-5-(4-aminophenylazo)calix[4]arene (A1), and its conversion to its Bisphenol-A derivative (A2),by the diazo-coupling with Bisphenol-A in DMF-MeOH in the presence of NaNO2 andacetic asit was made according to the literature methods. After that 25,27-diacetoniloxy-26,28-dihydroxy-5,17-(4-aminophenylazo)calix[4]arene (B1) was obtained by thetreatment of the same condition with compound A1. After the reduction of nitro groupsof this synthesized compound B with H2NNH2.H2O / Raney-Ni in DMF, compound B1was obtained, which was sequentially reacted with Bisphenol-A to obtain compound B2with an oligomeric structure.The molecular structures of the synthesized compounds were characterized byspectroscopic techiques (UV, FT-IR and 1H-NMR), elemantal analysis and thermalbehaviours measurements.