Doğrusal olmayan taşıyıcı sistemlerde rijit diyafram kabulünün araştırılması
Investigation of the rigid diaphragm assumption in nonlinear load-bearing systems
- Tez No: 180598
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEVKET MURAT ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ÖZET BİLDİRİ FORMUİNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALIDOĞRUSAL OLMAYAN TAŞIYICI SİSTEMLERDE RİJİT DİYAFRAM KABULÜNÜNARAŞTIRILMASIÖzlem ÖZPINARÖZETBina türü yapılar genellikle, yatay kuvvet etkisi altında döşeme sistemlerinin rijitdiyafram gibi çalıştığı kabul edilerek tasarımlandırılır ve çok katlı yapı sistemleri katseviyelerinde toplanmış kütleler ile idealize edilir. Yapılan bu kabul rijitliğin planda düzgündağıldığı elastik yöntemler kullanılarak hesaplanan binalarda gerçekçi sonuçlar vermektedir.Plan geometrisi açısından rijitliğin düzgün dağılmadığı, çerçevelerinin farklı rijitliklere sahipolduğu kolon ve kirişleri mafsallaşan sistemlerde söz konusu kabulün gerçekliği isearaştırılmalıdır.Bu amaç doğrultusunda planda farklı boy/en oranlarına sahip üç bina modeli hazırlanmış(T1,T2 T3), hazırlanan bu modeller özdeş kolonlu ve dış çerçeveleri daha rijit kolonlu olmaküzere türetilmiştir (SW, FRM). Hazırlanan modeller hem rijit diyaframlı hem de mafsaltanımlanan bağlantı elemanları sayesinde esnek diyaframlı olarak tanımlanmıştır.Oluşturulan modellerin Sap2000 programı kullanılarak kütle, mod şekli ve kütle*mod şekliyükleme desenleri kullanılarak doğrusal olmayan ittirme analizleri yapılmıştır.Analizlerden elde edilen sonuçlar özdeş kolonlu sistemlerin esnek ve rijit diyaframkabulüne göre yapılan hesaplamalarından elde edilen sonuçların birbirine yakın olduğunugöstermiştir. Öte yandan dış aksları geniş kolonlu sistemlerde, itme şekli ve boy/en oranınındiyafram davranışı üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Çerçeveler arasında oluşan büyükgöreli deplasman farkları döşemelerde kesme deformasyonlarına sebep olmakta, kolonlartarafından söndürülen enerji miktarları azalmaktadır
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ABSTRACT BİLDİRİ FORMUGRADUATE PROGRAM IN CIVIL ENGINEERINGINVESTIGATION OF THE RIGID DIAPHRAGM ASSUMPTION IN NONLINEAR LOAD-BEARING SYSTEMSÖzlem ÖZPINARABSTRACTBuildings are generally designed according to rigid diaphragm assumption under lateral forceeffects idealized as a lumped masses at floor levels. This assumption gives reasonable results for elasticbuildings with uniformly distributed stiffness in plan. However, for buildings which have irregularplan stiffness distribution with hinge formations at beams and columns, this assumption should beexamined.To examine the validity of rigid diaphragm assumption, three building models with different planlength/width ratio were prepared and these models are detailed as : (1) all columns have the samedimension (FRM) and (2) wider columns at the outer frames (SW). In order to make flexiblediaphragm analysis link elements and link hinges are defined. By using mass, modal and mass*modalpush patterns, nonlinear static pushover analysis is applied to models by using Sap2000 program.Results have shown that flexible and rigid diaphragm buildings with the same column dimensionshave similar behavior. On the other hand, plan length/width ratio and selection of push pattern havesignificant effect on flexible buildings with wider columns at outer frames. Large relativedisplacements occurred between frames cause shear deformations at diaphragms and causes decreasein energy absorption in columns.