Reaktif boyarmaddelerle boyanmış pamuklu dokumaların yıkama, ter ve sürtme haslıklarının gözle ve spektrofotometreyle değerlendirilmesi
Dyeing cotton items with reactive dyestuffs and assessment of their fastness grades
- Tez No: 180601
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜKSEL İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ÖZET BİLDİRİ FORMUTEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALIREAKTİF BOYARMADDELERLE BOYANMIŞ PAMUKLU DOKUMALARINYIKAMA, TER VE SÜRTME HASLIKLARININ GÖZLE VESPEKTROFOTOMETREYLE DEĞERLENDİRİLMESİReyhan KESKİNBu çalışmanın amacı, gözle ve cihazla haslık testlerini değerlendirip her iki yönteminkorelasyonunu bulmaktır. İki yöntemin uyumunu kumaş türü, renk grubu ve açıklık-koyuluğa göre incelemektir.Bu tez çalışmasında % 100 pamuklu, kasarlı ve merserize olmuş bezayağı, 3/1 dimive 5/1 saten dokuma örgüsüne sahip üç farklı kumaş kullanıldı. Kumaşlar, reaktifRemazol marka %100 konsantrasyonlu toz halinde Red GWF, Blue RR ve Yellow 4GLboyarmaddeleriyle ve bunların kombinasyonlarıyla %0,1 - %0,3 - %0,5 - %1 - %1,5 - %2- %2,5 - %3 - %3,5 - %4 - %4,5 - %5 olmak üzere toplam 12 konsantrasyonda boyandı.TSE standartlarına göre yıkama, ter ve sürtme haslık testleri uygulandı. Sonuçlar, hemgözle hem de spektrofotometre ile değerlendirildi.Görsel değerlendirmeler, ışık kabinde gri skalalar kullanılarak, cihazladeğerlendirmeler ise spektrofotometre ile yapıldı.İki yöntemin uyumunu değerlendirmek için PF/3 faktörü kullanıldı. Renk, kumaştürü ve liflere göre PF/3 faktörleri arasında bir bağlantı gözlenmedi. Ancak renk farklarıaçık, orta ve koyu olmasına göre haslık değerleri incelendiğinde açık renk farklarındaPF/3 faktörünün orta renk farklarına göre daha düşük olduğu görüldü.Bu çalışmada, açık renk farklarında iki yöntemin orta renk farklarına göre dahauyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ABSTRACT BİLDİRİ FORMUGRADUATE PROGRAM IN TEXTILE ENGINEERINGDYEING COTTON ITEMS WITH REACTIVE DYESTUFFS ANDASSESSMENT OF THEIR FASTNESS GRADESReyhan KESKİNThe aim of this research is to assess fastness grades visually and instrumentally and tofind the correlation between the two methods according to weave type, colour andlightness/ darkness.Bleached, mercerised and 100% cotton plain, 3/1 twill and 5/1 satin fabrics were usedin the experiments. Fabrics were dyed with 100% concentrated Remazol type dyestuffsRed GWF, Blue RR ve Yellow 4GL in powder form and with their combinations.Dyeings were made in 12 different concentrations at 0,1% -0,3% - 0,5% -1% -1,5% - 2%-2,5% - 3% -3,5% - 4% - 4,5% and 5%. Washing, perspiration and crocking fastness testswere done according to TSE test procedures. Test results were assessed according to bothvisual and instrumental methods.Visual assessments were done using grey scales in the light box, instrumentalassessments were done with a spectrophotometer.PF/^factor was used to assess the appropriateness of the two methods. No relationwas observed according to colour, fabric weave and fibre type. But when we classifedColour differences as small, medium and large colour differences, it was seen that PF/3factor was smaller in small Colour differences compared to medium colour differences.At this research, it was found that the two methods were more correlated at smallcolour differences compared to medium colour differences.