Termik santrallerin enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of thermal power plants
  1. Tez No: 180602
  2. Yazar: ERKİN TEKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HARUN KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ÖZET BİLDİRİ FORMUMAKİNE MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALITERMİK SANTRALLERİN ENERJİ VE EKSERJİ ANALİZİErkin TEKELÖZETTürkiye; genç ve büyümekte olan nüfusuyla, kişi başına düşük enerji tüketimiyle, hızlıkentleşmesiyle ve güçlü ekonomik gelişimiyle, yaklaşık son yirmi yılda dünyanın en hızlıbüyüyen ve en önemli pazarlarından birisi haline gelmiştir. Öyle ki, son yıllarda elektriküretimindeki artış, elektrik talebindeki artışı karşılayamamaktadır. Enerji refah seviyesininbir göstergesi ve ekonomik büyümenin en önemli etkenlerinden birisi olarak algılanmaktadır.Ekonomik ve sosyal gelişimin sürekliliğini koruyabilmek için de enerji tasarrufunun veçevreyi korumanın gerekliliği bilinmektedir. Enerji ve sürdürülebilir gelişme arasında sıkıbir bağ vardır. Her ne kadar tüm enerji kaynaklarının az veya çok çevresel etkileri olsa da,verimli enerji tüketimiyle bu olumsuz etkileri en aza indirgemek mümkündür. Ekserji ise,termodinamiğin ikinci kanunundan yola çıkarak kütlenin korunumu ve enerjinin korunumuprensiplerine dayanan ve enerji sistemlerinin tasarım ile analizlerinde kullanılan verimli birmetot olarak tanımlanabilir. Ekserji, düşük kaliteli ve yüksek kaliteli enerji kaynaklarınınayırt edilmesindeki en önemli etkenlerden birisidir. Bu ayrımı ise enerji analizleriyleyapmamız mümkün değildir. Zira enerji analizleri enerjinin kalitesi değil ancak miktarıhakkında bilgi edinebilmemizi sağlar.Bu çalışmada ekserji analizlerini tanımlamak için gerekli temel prensipler ve üç eş ölçülülinyit santralinin ekserji analizleri yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, üç farklı elektrikenerjisi üretim santralinin verimlilik analizlerinin hesaplanması ve enerji ile ekserjidengelerinin kıyaslanmasıdır.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ABSTRACT BİLDİRİ FORMUGRADUATE PROGRAM IN MECHANICAL ENGINEERINGENERGY AND EXERGY ANALYSIS OF THERMAL POWER PLANTSErkin TEKELABSTRACTWith a young and growing population, low per capita electricity consumption, rapidurbanization and strong economic growth, Turkey is one of the fastest growing powermarkets in the world, for nearly two decades. The growth in electricity generation in recentyears was below growth in electricity demand. Energy is considered to be a key player in thegeneration of wealth and also a significiant component in economic development. It isnecessary for sustainable development of social and economy to save energy and protectenvironment. There is an intimate connection between energy and sustainable development.However, since all energy resources cause to some environmental impact, it is reasonable tosuggest their negative impacts can be overcome using the energy efficiently. Exergy could beconsidered as an effective method using the conservation of mass and conservation of energyprinciples together with the second law of thermodynamics for the design and the analysis ofenergy systems. Exergy is one of the most significant component to distinguish high-qualityand low-quality energy sources. It is not possible to do it by energy analysis since energyanalysis gives information on the quantity not on the quality.This study presents the basic principles required to describe the exergy analyses for threesame sized lignite power plants. The aim of this study is to analyse the efficiency of threeelectricity power plants to compare the energy and exergy balance.