Effect of burst length on loss probability in OBS networks with void-filling scheduling
Boşluk-doldurma çizelgelemesi kullanan OBS ağlarında çoğuşma uzunluğunun kayıp olasılığına etkisi
  1. Tez No: 180625
  2. Yazar: AHMET KERİM KAMÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZHAN KARAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Optik şoğuşma anahtarlaması, artan yüksek hızlı bilgi trafiği talebi işin gereklicgs u g colan yeni jenerasyon optik internet altyapısı işin olan bir taşıma mimarisidir.c sOptik şoğuşma anahtarlaması teknolojik olarak zor olan optik paket anahtarla-cgsması ile günümüzün düzensiz internet trafiğini verimli olarak taşıyamayan op-uu uu u g stik devre anahtarlaması arasında yer alır. Umut verici üzelliklerinin aksine,ooptik şoğuşma anahtarlamasının karşılaştığı en büyük güşlük, yüksek trafikcgs s sg uu uc u utıkanıklığı olasılığıdır. Boşluk kullanımından faydalanan dalga boyu dünüşumüg g s o us ü uile optik lif gecikme hatlarının birlikte kullanımı optik şoğuşma anahtarlamasıcgsağlarındaki en iyi şekişme şüzümleme mekanizmalarından birini sağlar. Bug cs co u gtezde güze şarpan şekişme şozümleme mekanizmaları ile optik şoğuşma boyutlarıoc cs cü u cgsarasındaki bağıntılar incelenmiştir. Deneyler farklı, işleme gecikmesi, anahtar-g s slama gecikmesi, dalga boyu sayısı, optik lif gecikme hatları sayısı ve üge boyutuoğişin yapılmıştır. Bu tezin en büyük katkısı şoğuşma boyutları ile işleme gecikmesic s uu cgs sve optik lif gecikme hatları nedenli boşlukların arasında bağlantının inceleniyors goluşudur. Bu şekilde şoğuşma oluşturma ve şekişme şozümleme mekanizmalarıs s cgs s cs cü uhakkında daha iyi bir anlayış yakaladık ve şizelgeme sırasında oluşan boşluklarıns c s soptik lif gecikme hatları ve işleme gecikmesi-hedef boğum noktası uzaklığı şarpımıs g gcile idare edildiğini güsterdik. Ayrıca değişik ağ parametreleri işin değişik boyut-g o gs g c gstaki şoğuşmalar arasında ayırım yapılabileceğini güstererek, şoğuşmalar arasındacgs g o cgsüncelik farklılığı sınıflandırması oluşturulabileceğini sergiledik.o g s g
Özet (Çeviri)
Optical burst switching (OBS) is a new transport architecture for the next gener-ation optical internet infrastructure which is necessary for the increasing demandof high speed data traffic. Optical burst switching stands between optical packetswitching, which is technologically difficult, and optical circuit switching, whichis not capable of efficiently transporting bursty internet traffic. Apart from itspromising features, optical burst switching suffers from high traffic blocking prob-abilities. Wavelength conversion coupled with fiber delay lines (FDL) provide oneof the best means of contention resolution in optical burst switching networks.In this thesis, we examine the relation between burst loss probability and burstsizes for void filling scheduling algorithms. Simulations are performed for variousvalues of the processing and switching times and for different values of wave-lengths per fiber and FDL granularity. The main contribution of this thesis isthe analysis of the relationship between burst sizes and processing time and FDLinduced voids. This in turn creates a better understanding of the burstificationand contention resolution mechanisms in OBS networks. We show that voids gen-erated during scheduling are governed by the FDL granularity and the product ofthe per-hop processing delay and residual number of hops until the destination.We also show that differentiation between bursts with different sizes is achievedfor different network parameters and a differentiation mechanism based on burstlengths is proposed for OBS networks.