Çukurova bölgesinde stubborn (Spiroplasma citri Saglio et.al.)'un konukçusu yabancı ot türlerinin, bu türlerin dağılımlarının ve konukçuluk ettiği diğer fungal etmenlerle bulaşıklık oranlarının saptanması üzerine ...
A Studies on host weeds of spinoplasma citri saglio et al.(Stubborn), their distribution, and infection rate of these weeds by fungal pathogens
  1. Tez No: 18067
  2. Yazar: SİBEL UYGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. F. NEZİHİ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
113 ÖZET Bir rnikoplazma benzeri organizmanın neden olduğu Stubborn hastalığı (Spiroplasma citri Saglio et al.) bugün tüm turunçgil üretim alanlarında olduğu gibi Çukurova Bölgesi'nde de büyük sorundur. Bu çalışmada Çukurova Bölgesi'nin önemli 14 yabancı ot türünün S. citri ile hangi oranlarda bulaşık olduğu ve bu yabancı ot türlerinin doğal düşmanı olan önemli fungal etmenlerin saptanması amaçlanmıştır. Tarlasurveyleri Çukurova Bölgesi'nde belirlenen yörelerde yapılmış, öncelikle seçilen 14 yabancı ot türünün bölgedeki dağılımları hesaplanmıştır. Daha sonra simptomolojik olarak bitkiler gözlenmiş ve S. citri ile infekteli olabileceği düşünülen bitkiler ELISA tanı yöntemi kullanılarak testlenmişlerdir. Sorghum halepense (L) Pers., Convolvulus arvensis L, Sonchus oleraceus L, Salsola kali L, bitkilerinin S. citri ile infekteli olduğu, bunun dışındaki diğer yabancı otlardan Capsella bursa-pastoris (L.) Medic, ve Rapnanus raphanistrum L. üzerinde Albugo Candida (Pers. ex Hook) O. Kuntze, Convolvulus arvensis L üzerinde Erysiphe polygoni DC, Cynodon dactylon (L.) Pers. üzerinde Ustilago cynodontis (Pass.) Henn., Paspal um paspaloides (Michx.) Sc rib ner üzerinde Gibberella sp. (Fusarium sp.) ve Sorghum halepense (L.) Pers. üzerinde Puccinia purpurea Cooke ve Ustilago sorghi (Link.) Pass, isimli fungal etmenlerin bulunduğu ortaya konmuştur. Bu çalışmada seçilen tüm yabancı otların ve hastalık etmenlerinin Çukurova Bölgesin'deki yoğunlukları saptanmıştır. Sonuç olarak 14 yabancı ot türünden bölgemizde S. citri ile bulaşık olarak bulunanlardan S. halepense ve C. arvensis bölgenin en önemli114 yabancı ot türleri olmaları nedeniyle üzerlerinde dikkatle durulması gerekir. Bu türler her zaman S. citri 'nin bir kaynağı durumunda olacağından ivedi olarak kontrol stratejileri gözden geçirilmelidir. Bunun dışında 5 yabancı ot türü üzerinde saptanılan fungal etmenlerin ilerdeki biyolojik mücadele çatışmalarında kullanılabilirliği araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
115 A Studies on Host Weeds of Spiroplasma citri Saglio et al. (Stubborn), Their Distribution, and Infection Rate of These Weeds by Fungal Pathogens SUMMARY A my co plasma-like organism, Spiroplasma citri Saglio et al. (Stubborn) is a real problem in citrus areas of Çukurova, as it is in all citrus growing areas. In this study, the relationship between stubborn (Spiroplasma citri Saglio et al.) one of the main problems in citrus cultures in Çukurova and 14 important weed species was studied. In addition, important fungi infecting these weeds were also determined. Field surveys were carried in pre-determined areas of Çukurova, and the distrubution of 14 weed species were estimated. Surveys of the weeds were done by the symptoms they were showing; those which were suspected was treated by using ELISA test. Results indicated that Sorghum halepense (L) Pers., Convolvulus arvensis L., Sonchus oleraceus L and Salsoia kali L were infected by Spiroplasma citri. Among the remaining weed species, Albugo Candida (Pers. ex. Hook) O.Kuntze was found on Capsella bursa-pastoris (L) Medic, and Haphanus raphanistrum (L), Erysiphe polygoni DC. on Convolvulus arvensis L, Gibberella s p. ( Fusarium s p.) o n Paspalum paspaloides ( M i c hx) S c ri b n e r, Ustilago cynodontis (Pass.) Henn. on Cynodon dactylon (L) Pers., Puccinia purpurea Cooke and Ustilago sorghi (Link.) Pass, on Sorghum halepense (L) Pers. In addition, the density of the weeds and their fungal pathogens in Çukurova were also determined.116 In conclusion two species S. halepense and C. arvensis which are the main weed species in the region should be paid special attention since they were found to be infected by Spiroplasma eitri. Their wide spread in Çukurova might serve great reservoir for S. citri. Therefore their control strategy has to be re-evaluated. The fungal pathogens found on 5 weed species might have good potential for the biological control studies of these weeds.