Doğu Akdeniz Bölgesinde aşı gözü kaynağı minneola ve robinson tanselo ağaçlarında zararlı virüs ve virüs benzeri hastalık etmenlerinin biyolojik ve serolojik yöntemlerle saptanması
  1. Tez No: 38840
  2. Yazar: BAHTİYAR ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ASİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZ Portakallarda stubborn (Spiroplasma citri ) ve limonlarda uçkurutan {Phoma tracheiphila ) hastalığı ve greyfurtlarda ortaya çıkan bazı pazarlama problemleri, turunçgil üreticilerinin son zamanlarda yeni hibrit mandarin tarımına olan talebini arttırmıştır. Bu çalışmada, Mumeola ve Robinson tanjelo mandarinlerinde virüs ve virüs benzeri hastalıklarının biyolojik ve serolojik yöntemlerle tanımlanması ve Doğu Akdeniz Bölgesinde üretim materyali olarak kullanılacak sağlıklı aşı gözlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Minneola ve Robinson tanjelolann virüs ve virüs benzeri hastalıklarla bulaşık olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Stubborn disease of oranges, Phoma ttracheiphila disease of lemons, transportation and grapefruits marketing problems created demands for new hybrid mandarins plantations to citrus growers in the East Mediterranion Region. The aim of this study was to determine virus and virus like diseases of new hybrid mandarins Minneola and Robinson tangelo by biological and serological assays and to provide virus free budwoods for the propagating material in the region. Serological and biological methods indicated that Minneola and Robinson tangelo are infected by one or more virus and virus like diseases. Therefore further detailed studies should be done.