Doğu Akdeniz bölgesinde yetiştirilen limonlarda mevcut virüs ve virüs benzeri hastalıkların saptanması
  1. Tez No: 38752
  2. Yazar: MUHARREM A. KAMBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ASİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
IV ÖZ Bu çalışmada, Doğu Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilen limonlara zarar veren virüs ve virüs benzeri hastalık etmenlerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Bu amaçla kullanılan biyolojik indeksleme ve serolojik yöntemlerle, limon ağaçlarında, turunçgil crinkly leaf type virüsü (CLTV), turunçgil infectious variegation virüsü (CIVV), psorosis grubu virüsler ve concave gum virüsü ile turunçgil exocortis viroidi (CEVd)' nin bulunduğu, turunçgil tatter leaf virüsü (CTLV) ve turunçgil tristeza virüsü (CTV) ile turunçgil stubborn hastalığı' nın (Spiroplasma citri, MBO) bulunmadığı saptanmıştır. Ayrıca, limon ağaçlarında rumple, sieve tube nekrozis, multiple sprouting hastalıkları ile vein enation-woody gall ve impietratura virüsleri nin neden olduğu hastalık belirtileri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Objective of research was to determine virus and virus like diseases of lemon in the Eastern Mediterranean Region. Citrus crinkly leaf type virus (CLTV), citrus infectious variegation virus (CIW), citrus psorosis virus complex, concave gum virus and citrus exocortis viroid (CEVd) were detected by biological and serological assays- Citrus tatter leaf virus (CTLV), citrus tristeza virus (CTV) and citrus stubborn disesase (Spiropiasma citri, MLO) were not found in the collected samples in lemon. In addition above, during survey the similar symptoms of caused by vein enation- woody gall virus, impietratura virus, sieve tube necrosis disease, multiple sprouting disease and rumple disease were observed on some of lemon trees.