Yüzey aktif maddelerin demir ve alüminyum gibi metalik malzemeler üzerindeki korozif etkisi
  1. Tez No: 18071
  2. Yazar: SİBEL DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZ Hammaddesi LAB (Lineer Alkil Benzen) olan deterjanın KLineer Alkil Benzen Sülfonat (LAS)ü ve LAB 'in 30, 150 ve 300 ppm deri simlerinde Yapay Deniz Suyunda (Y.D. S. ) (pH=8*de) demir ve alüminyum üzerindeki korozif etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, Y.D. S. 'deki korozyon davranışları; kütle kayıpları, korozyon potansiyelleri (Ecor), polarizasyon dirençleri (Rp) ile korozyon hızı belirlenmiştir. Ayrıca Kimyasal Oksijen ihtiyacı (COD), pH ve yüzey aktif madde kesri (ot) takip edilmiştir. Elde edilen sonuçlardan LAB içeren çözeltilerde alüminyum ve demirin korozyon hızı zamanla azalırken, Deterjan içeren çözeltilerde ise alüminyum ve demirin korozyon hızı artmaktadır. COD ve bozumundan kalan yüzey aktif madde kesri (ot) zamanla salınımlı olarak azalma göstermiştir. Bu azalma demir plakalı LAB ve Det içeren çözeltilerde daha az olmuştur. Söz konusu metallerin korozyon hızlarındaki değişimleri, daha çok, yüzey adsorbs iyonu ve buna bağlı yüzey, koşullarının değişimi ve yüzey pH'ının çözelti pH'ından farklılığı gibi faktörler ile LAB ve Deterjanın (LAS) bozunma farklılığından kaynaklandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Effects of detergents such as Lineer alkyl benzene (LAD) and Lineer alkyl benene sulphonate (LAS) on iron and aluminium at pH=8 and synhetic sea water (SSW) with concentrations of 30, 150, 300 ppiu have been investigated. With this aim, loss of mass, potential of corrosion (Ecor) f resistance to corrosion (Rp) and rate of corrosion of detergents in SSW (Icor) have been determined. Additionly, chemical oxygen demand (COD), pH and surface active material of these solutions have been investigated. According to the results, the corrosion rates of iron and aluminium in LAB solutions decreased with time, while the corrosion rate in detergent solutions increased. Ratio of surface active material and COD decreased with time. This decrease is less in detergents and LAB solutions with iron plates. As a result, changes in the ratio of corrosion are dependent upon some factors such as surface adsorption, the change of the conditions of surface, the difference of surface pH and the solution pH and difference of the decomposition rates of LAB and Det (LAS).