Nevşehir-Ürgüp yöresi şaraplık beyaz emir üzümü üzerinde teknolojik araştırma
- Tez No: 18070
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET CANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
öz Bu çalışmada, Nevşehir-Ürgüp yöresi Emir üzümleri ile gerçekleştirilen denemelerde şarap yapımında uygulanan işlemlerden fermantasyon sıcaklığı ve şıraya bentonit uygulaması ele alınmıştır. Üzümler, üzüm ezme değirmeninden geçirilerek ezilmiş ve horizantal bir preste sıkılmıştır. Elde edilen şıra 500'er 1'lik dört ayrı tanka eşit miktarlarda dağıtılmıştır. Tanklardan ikisi sıcaklığı 23-24'C olan bir odaya diğer ikisi de sıcaklığı 18°C olan diğer bir odaya alınmıştır. Her odadaki iki tanktan birine 0.4 g/l bentonit ilave edilmiştir. Fermantasyondan sonra şaraplar sıcaklığı 10°C olan bir odada dinlendirilmiş ve süzme işleminden sonra şişelenmiştir. Elde olunan şarapların kimyasal ve duyusal analizleri yapılarak uygulanan işlemlerin kalite üzerindeki etkileri incelenmiştir. Denemelerden elde edilen sonuçlar, fermantasyon sıcaklığını 18°C civarında tutmanın ve bentonit uygulamasının şarapların kalitesini olumlu yönde etkilediklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT A Technological Research Study on the Processing of Wine from White Emir Grapes Grown in Nevşehir- Ürgüp Region of Turkey In this study, effects of fermentation temperature and bentonite on the quality of wine made from Emir variety of grapes of Nevşehir- Ürgüp region were determined. Grapes were crushed through roller-crusher and pressed In a horizontal press. The grape juice was divided into four separate fiberglass containers in equal amounts. Two of these containers were stored at 23-24°C, and the other two containers were stored at 18'C during fermentation. Before the fermentation 0.4 g/1 bentonite was added into one of the containers in each group. After fermentation the wines were stored at 10°C, and filtered prior to bottling. Then, chemical and sensory analyses on wine were made and, the influence of treatments on quality was determined. The results of the experiments showed that the fermentation at 18"C and addition of bentonite had a positive effect on the quality of wine.