Bazı sanayi tipi domates (lycopersicon esculentum Mill) çeşitlerinin Konya-Çumra ekolojik şartlarındaki performansları üzerinde araştırmalar
Researches on the performance of some industrial type tomato (lycopersicon esculentum Mill) varieties in Konya-Çumra ecological conditions
  1. Tez No: 84605
  2. Yazar: MUHAMMED KARAŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI SANAYİ TİPİ DOMATES (Lycopersicon esculentum Mill) ÇEŞİTLERİNİN KONYA-ÇUMRA EKOLOJİK ŞARTLARINDAKİ PERFORMANSLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Muhammed KARAŞAHİN SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BAHÇE BİTKİLERİ ANA BİLİM DALI DANIŞMAN: Doç. Dr. Zeki KARA 1999, 72 Sayfa JÜRİ: Prof. Dr. Adem ELGÜN Doç. Dr. Zeki KARA Yrd. Doç. Dr. İ. Hakkı KALYONCU Bu araştırmanın amacı, Çumra şartlan için sanayi domatesinde birim alana verimi ve meyve etinde suda çözünebilir kuru madde oranı en yüksek, daha kaliteli üretim için gerekli olan renk, bostwick, ile pH'sı en uygun, uniform olgunlaşan, uzun mesafelerden taşınmaya uygun sert meyve etli, erkenci çeşitlerin tespitidir. Çalışma, Çumra'da Gül-âb Salça Fabrikası tohum ve fide üretme sahasında 1998 yılında gerçekleştirilmiştir. Denemede Aptx 403 Fi, Aptx 410 Fi, Xph 12047 F1 Shasta F 1 Arizona F1, Bos 8033 F1, Star (Ag2234) F1, Cxdl89 F1 Platone(Zu 0032) F1, Chibli (1123) F1, Rio Grande (Standart), Vf 6203 (Standart), Coudoulet F1, Brione F1, Gandstand F1 ve Stromboli F1 domates çeşitleri kullanılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre verim değerleri bakımından en yüksek ortalama verim, 8218 kg/da ile Brione F1 çeşidinden alınmıştır. Bunu 8058 kg/da ile Platone (Zu 0032) F1, 7995 kg/da ile Rio Grande standart çeşidi ve 7480 kg/da ile Shasta F1 çeşitleri izlemiştir. Toplam suda çözünemez kuru madde yüzdesi bakımından en yüksek değer % 6.84 ile Platone (Zu 0032) F1 çeşidinde, en düşük değer ise % 5.13 ile Star (Ag 2234) F1 çeşidinden elde edilmiştir. En yüksek Brix değeri 5.4 ile Arizona F1 çeşidinde, en düşük °Brix değeri ise 4.2 ile Star (Ag 2234) F1 ve Vf 6203 standart çeşitlerinde kaydedilmiştir. pH değerleri sırası ile; 4.35 ile Brione F1, 4.32 ile Vf 6203 standart çeşitlerinde en yüksek olarak ölçülmüştür. En düşük PH ise sırası ile 4.03 ile Bos 8033 F1, 4.05 ile Platone (Zu 0032) ve 4.07 ile Star (Ag2234) F1 çeşitlerinde tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sanayi domatesi, Lycopersicon esculentum Mili, erkencilik, salça, Çumra, verim. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis RESEARCHES ON THE PERFORMANCE OF SOME INDUSTRIAL TYPE TOMATO (Lycopersicon esculentum Mill; VARIETIES IN KONYA-ÇUMRA ECOLOGICAL CONDITIONS Mumammed KARAŞAHİN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticultural Supervisor :Assoc. Prof. Dr. Zeki KARA 1999, 72 Page Jury : Prof. Dr. Adem ELGÜN Assoc. Prof. Dr. Zeki KARA Asst. Prof. Dr. İ. HaMa KALYONCU The aim of this research was to evaluate of tomato varieties in Çumra ecological conditions such as industrial tomato yielding per unit area, and soluble solids (°Brix), and suitable color, consistency, and pH, and uniform maturation, and earliness. Study was realized on the research area of Gül-âb Tomato Paste Factory in Çumra. Tomato varieties of Aptx 403 Fh Aptx 410 Fu Xph 12047 Fi, Shasta Fi, Arizona Fi, Bos 8033 Fi, Star (Ag 2234) Fh Cxd 189 Fi, Platone (Zu 0032) Ft, Chibli (1123) Fu Rio grande (standard), Vf 6203 (standard), Coudoulet Fi, Brione Fi, Grandstand Fi, and Stromboli Fi were used According to the results of this research, the highest average yielding was obtained from Brione Fi variety as 8218 kg/da. Platone (Zu 0032), Rio grande mStandard and Shasta Fi varieties yielding were 8058, 7995 and 7480 kg/da, respectively. Maximum total soluble solids percentage obtained from Platone (Zu 0032) Fi (6.84%), minimum total soluble solids percentage obtained from Star (Ag 2234) Fi (5. 13%) variety. °Brix ranges between the highest was measured from Arizona Fi variety as 5.4 %, and the lowest was obtained from Star (Ag2234) variety as 4.2 %. The highest pH was measured from Brione Fi (4.35 %) and Vf 6203 standard (4.32 %) varieties. The lowest pH was measured from Bos 8033 Fi, Platone (Zu 0032) Fi and Star (Ag 2234) Fj varieties as 4.03, 4.05 and 4.07, respectively. KEY WORDS : Industrial tomatoes, Lycopersicon esculentum Mill., earliness. paste, Çumra, yielding IV