Adana'da ulaşım kaynaklı hava kirliliğinin belirlenmesi
Transportation related air pollution in Adana
- Tez No: 18073
- Danışmanlar: PROF.DR. HUNAY EVLİYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
VI BZ Motorlu taşıtların hızla artması, sanayileşme e endüstriyel gelişmeye paralel olarak kentlerin büyümesi,toplum konforunu artırırken bunların sebep olduğu kirlenme,doğal kirlenmenin çok üzerinde olmaktadır; Motorlu araçlarda ve evsel ısınmalarda kömür, petrol gibi katı ya da sıvı fosil yakıtlar kullanılarak enerji gereksinmeleri karşılanmaktadır. Bu yakıtların yanmasından çıkan çeşitli gazların havadaki oranı arttığında, doğal dengede bozulmalar görülmektedir. Otomotiv emisyonunun toksik niteliği yanında atmosferdeki ömrünün, uzun süreli olması, fotokimyasal sis'® CSMOS) ve asitli yağmurlara neden oluşu, ancak özel aygıtlarla saptanıp ve mevsim koşullarına bağımlı olmayan sürekliliği bu emisyonu diğer emisyon kaynaklarına göre daha önemli kılmaktadır. Bütün ülkeler, özellikle sanayileşmiş ülkeler ve bütün büyük şehirlerimizde olduğu gibi fidana ' da da evsel ısınma ve ulaşım kaynaklı hava kirliliği özellikle kış aylarında büyük boyutlara ulaşmaktadır. Zehirli gazlar solunum yolu ile canlılara girdiklerinde doku ve organlarda birikerek çevredeki miktarlarının da üzerine çıkabilmektedir. Adana'da şimdiye kadar hava kirliliği düzeyi ile ilgili parametreler belirlenmemiştir. Kirliliği önlemenin ilk basamağı başlıca kirletici kaynakların ve kirliliğin boyutlarının belirlenmesidir. Bu amaçla güvenilir veriler toplamak için fidana da ulaşım kaynaklı kirlilik düzeyinin saptanması çalışmaları yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlar Adana'da ulaşımdan kaynaklanan ciddi bir hava kirlenmesi olduğunu ortaya koymaktadır.Ayrıca meteorolojik koşullar, hava sıcaklığı ve rutubet ile olan değişmelerde izlenmiş ve kirlilik boyutları bir arada değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ölçülen kirlilik parametreleri : SO2 ( Kükürt dioksit ), NOh ( Azot oksitleri ), CO ( karbonmoksit ), CO2 ( Karbondioksit ), 02 (Oksijen ) ve HC dur.
Özet (Çeviri)
VI Transportation related air pollution in Rdana The rapid increase in the number of motor uehicles, the sudden growth of the cities related to industrialization rised the liuing standards of the community, but the pollution caused by the emission of transportation enceeds the leuel of the natural sources. The energy necessary for transportation and industry has been obtained by fossil fuels, Hence emission of combustion products are the main source of air pollution causing irreuersible changes in nature. While outomotiue emissions haue toHic properties, the persistence period in the atmosphere is long and therefore results photochemical smog and acid rain. These emissions can be measures by special instruments and their consistency in the air is not dependent on the season condition. These features make the measurement of uehicle emissions more important than the others. Domestic, and transportation related air pollution in fidana occurs especially in winter months just like in the deueloped countries. UJhen the poisonous gases enter the body by respiratory system, they can reach dangerous leuels by accumulation in the tissues and organs. The air pollution parameters haue not yet been determined in Rdana. The first step to preuent pollution is to determine the main pollution sources and their dimensions. For this purpose, this research work has been carried out in Rdana in order to obtain reliable datas especially on transportation related emissions additionally meteorological conditions such as air temperature, and humidity were also recorded. The results haue been eualuated together.Measured pollution parameters ara as follows : $02 ( Sulfurous dioxide ), NOk (Nitrogen OKides) CO ( Carbon monoxide ),C02 (Carbondioxide ),02 (Oxygen ), and hydrocarbons. Recording to the results, it can be concluded that a serious pollution exists in Rdana caused by the uehicle emissions.