Sağkaya (Adana) alanının stratigrafisi ve yeraltısuyu niteliklerinin araştırılması
- Tez No: 18080
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
VI ÖZ inceleme alana, Toros dağ kuşağının Doğu Toroslar bölümünde yer almaktadır. Bu çalışmada Sağkaya (Adana) dolayının ayrıntılı stratigrafisi ve hidrojeolojik incelemesi yapılmıştır. Bölgede üst Paleosen-Alt Eosen yaşlı sığ denizel karakterli Turnlu formasyonu temeli oluşturmaktadır. Daha üstte Tersiyer istifin Orta Miyosen yaşlı, derin denizel şeyi yapılışlı, pelajik foramlı Güvenç formasyonu ile Orta-üst Miyosen yaşlı sığ denizel-kar asal nitelikli Kuzgun formasyonu inceleme alanı yakın KB'smda yüzeyleyip, üst Miyosen-Pliyosen yaşlı sığ denizel-evaporitik Handere formasyonu inceleme alanında yaygın yüzleklere sahiptir. Kuvaterner ' de ise taraça, kaliçi ve alüvyon ayırtlanmıştır. Sağkaya (Adana) alanında içmesuyu amacı ile açılan sondaj kuyularında belirlenen tortunun cinsi ve kaynağının belirlenmesi amacı ile yapılan incelemede, söz konusu tortunun demirli olduğu anlaşılmıştır. Yakın civarda özel şirketler/şahıslar, D. S. i. ve Köy Hizmetleri tarafından açılmış bulunan kuyularda da çeşitli problemlerle karşılaşılmıştır. Demirli tortu muhtemelen demir oksit konsantrasyonunun yüksek olduğu kaliçileşmeli taraçalar ile ilişkili bulunmalıdır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The study area is located in the eastern Taurid zone of the Taurus Mountain Belt. In this study, detailed stratigraphic and hydrogeologic investigation have been done around Sağkaya (Adana) area. Shallow marine characters of Upper Paleocene-Lower Eocene aged Tutnlu formation is found at the base of the succession. Deep marine and pelagic characters of Lower-Middle Miocene aged Güvenç formation, shallow marine-continental characters of Middle- Upper Miocene aged Kuzgun formation crops out northwestern part of the study area. Shallow marine-evaporitic characters of Upper Miocene-Pliocene aged Handere formation are found upper section of the succesion. Quaternary aged terrace, caliche and alluvium have also been determined. The aim of this study was to determine sources and types Cif precipitates in the» drinking water supply from drilled wells, around the SaQkaya (Adana) area. Iron rich precipitates Vere also observed in the wells drilled by private companies/persons. State Hydraulic Works and Vilage Affairs. Iron reach precipitates probably related to the high Ironoxide containing caliched terrace formation in the studied area.