Yumurtalık (Adana) kıyılarındaki çipura (Sparusaurata), karagöz (Diplodus sargus), levrek (Dicentrarchus labrax) ve lahos (Epinephelus geneus) populasyonlarının gelişme performansları üzerine bir araştırma
- Tez No: 18081
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN SARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
IX ÖZ Bu çalışma Adana'nm Yumurtalık ilçesi açıklarında gerçekleştirilmiştir. Araştırma bölgesinden yakalanan 233 adet Çipura (Sparus aunslâ), 30 adet Karagöz (Diftiudus. s&Egus.), 251 adet Levrek (picentrarchus \abrax) ve 227 adet Lahoz (EpİnephelUS aejaeüSL) bireyi üzerinden, bu türlerin bazı büyüme özellikleri ele alınmış, boy ve ağırlık hem salt hem de oransal büyüme yönümden incelenmiştir. Adı geçen dört türün ölçülen ve hesaplanan ortalama total boy ve ağırlık değerleri kullanılarak yaş-boy, yaş-ağırlık, boy/ağırlık ilişkileri bulunmuş ve grafiklerle de gösterilmiştir. Ayrıca yine her tür için kondisyon ve büyüme karakteristiği değerleri de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was carried out of the off shores of Yumurtalık bay of Adana. 233 Gilt-head sea bream C Sparus surata), 30 White sea bream (Diplodua sargus),, 251 European seabass (DicentrarchUS, labraxl and 227 member of White grouper CEpinepheluş aeneuş ), were used as fish material which were captured in the research area, Some growth characteristics of these species were studied, Besides length and weight were examined in respect of absolute and relative growth, The relationships of age-length, age-weight, length/weight of above mentioned four species were determined using measured and calculated average total length and weight values and explain with curves, In addition that condition factor (Coefficent of condition) and growth characteristics values were determined for each species,