Urfa Harran serisi toprakların infiltrasyon özelliklerini belirlemede kullanılabilecek yöntemler üzerinde bir araştırma
- Tez No: 18082
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM KUMOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada sulama sistemlerinin projelenmesinde önemli bir faktör olan toprak infiltrasyon hızlan dört farklı yöntem kullanılarak bulunmuştur. İnfiltrasyon hızı ölçümleri Harran Serisi topraklar için belirlenmiştir. Araştırmada, Karıklara Giren-Çıkan Suyun Ölçülmesi Yöntemi, Tava Yöntemi, Çift Silindirli Sabit Su Seviyeli infiltrometre Yöntemi ve Yağmurlama Yöntemi ile infiltrasyon hızının belirlenmesi, tarla şartlarında Harran Serisi topraklarına uygulanmış ve elde edilen kümülatlf 1nf1ltrasyon-zaman ve infiltrasyon hızı-zaman arasındaki ilişkiler Lewls-Kostlakov eşitliğine göre oluşturulmuştur. Daha sonra istatistiksel yönden değerlendirme yapılarak her bir yönteme ait genel infiltrasyon hızı ve kümülatif infiltrasyon eşitlikleri elde edilmiştir. Farklı yöntemlerle bulunan gerçek infiltrasyon hızlan Karık Yönteminde 4.63 cm/h, Tava Yönteminde 3.04 cm/h, Çift Silindir Yönteminde 2.13 cm/h ve Yağmurlama Yönteminde 0.79 cm/h 'dır. Bu değerler arasında büyük bir farklılık görülmemekle birlikte en yüksek infiltrasyon hızı Karık yönteminde bulunmuştur. Bulunan değerler genelde yüksek infiltrasyon hızı sınıfına girmektedir. Yöre topraklarının infiltrasyon özelliklerini belirlerken eldeki imkan ve olanaklar dikkate alınarak Karıklara Giren-Çıkan Suyun Ölçülmesi Yöntemi, Tava Yöntemi, Çift Silindirli Sabit Su Seviyeli İnfiltrometre Yöntemi ile Yağmurlama Yöntemi güvenirlilikle kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the soil infiltration rates which is the important factor in the project of irrigation system has been found by using four different methods. And these infiltration measurement are determined for the Harran Series. In this resarch Furrow, Inflow-outflow method, Dasln ponding method and Double Ring Cylinder Constant-Head inflltrometer method; and Sprinkler method have been applied to Harran Series soil a accodlng to the field conditions and the equality In the relationship between cumulative Infiltration-time and infiltration rate-time has been formed according to the equality of Kostlakov. Then by making statistical evaluatians general Infiltration rate and cumulative infiltration equality belong to each method has been found. Wheras there aren't significant differens between the measurement of infiltration rates which are found by using different methods, the highest infiltration rate measurement has been found in the Furrow method. The measurements obtained can be classified in the high infiltration rate. While determining the quality of the infiltration of certain areas one of the methods above can be applied by considering the possibilities.