Kapsaisin bazlı doğal ve işlenmiş yem katkı maddelerinin Japon bıldırcınlarının (Coturnix japonica) besi performansına etkisi ve refah düzeyinin istatistiksel modellemesi
The effect of capsaicin based natural and processed feed additives on fattening performance and welfare level of Japanese quail (Coturnix japonica) statistical modeling
  1. Tez No: 935694
  2. Yazar: MEHMET SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ YURTSEVEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA YALÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Japon bıldırcınlarının (Coturnix japonica) performansı ve refahını inceleyen iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, farklı seviyelerde Urfa biberi atığı (Capsicum annuum L.) ve kapsaisin bazlı ticari yem katkı maddelerinin (ID Phyt Capcin) bıldırcınların performansı, karkas özellikleri, kan parametreleri ve yumurta verimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İkinci aşamada ise, refahın büyüme, fiziksel aktivite, biyolojik ve fizyolojik stres ile bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Performans aşaması toplam 9 hafta sürmüş, çalışma yedi deney grubunu içermiştir. Urfa biberi atığı ve ID Phyt Capcin katkıları %2.5, %5 ve %7.5 seviyelerinde uygulanmıştır. Sonuçlar, %7.5 Urfa biberi atığı grubunun ilk 3 haftada en yüksek canlı ağırlığa ulaştığını (p0.05). Yem tüketimi açısından %5 ve %7.5 Urfa biberi atığı grupları 0-3 haftalık dönemde en yüksek değere sahipken (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study consists of two phases investigating the performance and welfare of Japanese quails (Coturnix japonica). The first phase examines the effects of diets containing different levels of Urfa pepper waste (Capsicum annuum L.) and a capsaicin-based commercial feed additive (ID Phyt Capcin) on quail performance, carcass traits, blood parameters, and egg production. The second phase evaluates the impact of welfare on growth, physical activity, biological and physiological stress, and the immune system. The performance phase lasted a total of nine weeks and included seven experimental groups. Urfa pepper waste and ID Phyt Capcin were incorporated into diets at 2.5%, 5%, and 7.5% levels. Results indicated that the 7.5% Urfa pepper waste group achieved the highest body weight at the end of the first three weeks (p0.05). Feed intake was highest in the 5% and 7.5% Urfa pepper waste groups during the 0–3 week period (p0.05).