Urban transformation process: Ulus historical city center planning project
Kentsel dönüşüm süreci: Ulus tarihi kent merkezi planlama projesi
  1. Tez No: 180894
  2. Yazar: ATANUR OSMANÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tezde, ilk olarak, kapsamlı ve stratejik mekansal planlamanın temelözellikleri incelenmiş, her iki planlama türü karşılaştırılarak stratejik mekansalplanlamanın, küresel ölçekli kapitalizmin ortaya çıkardığı gelişmiş vegelişmekte olan ülkelerin çağdaş dünyada karşılaştıkları sorunlara dahauygun olduğu düşünülmüştür. Daha sonra, tezin ana argümanı olarak UlusTarihi Kent Merkezi Koruma ve Islah Planı'nın, koruma ve imar amaçlı birstratejik plan olduğu savı ortaya konmuştur.Stratejik planın daha esnek, değişen koşullara uyum yeteneği bulunan, eylemyönelimli, planlama sürecinde yer alan çeşitli aktörlerin müzakerelerine açık,planlama sürecinden faydalananların katılımına izin verdiği geneldüşüncesiyle uyumlu olarak, bu çalışma Ulus Tarihi Kent Merkezi Koruma veIslah Planı'nın geliştirilme, uygulama aşamalarına ve genel özellikleriincelenerek stratejik plan özellikleri taşıdığını ortaya çıkarmaya çalışmaktadır.Sonuç olarak, alternatif bir görüş ortaya koyarak ve bir planlama süreci olarakUlus Planlama Projesi'nin geleneksel kapsamlı koruma ve imar planlarındanfarklı olarak daha çok stratejik planlama özellikleri taşıdığı ortayakonmaktadir.
Özet (Çeviri)
This thesis, firstly, examines the main characteristics of comprehensive andstrategic spatial planning and by comparing both planning understandingsindicates that strategic spatial planning is thought as more suitable to thedemands of both developing and developed countries in the contemporaryera. Then, the main argument of the thesis is presented as Ulus HistoricalCenter Conservation and Improvement Plan is an example of a strategic planprepared for the purposes of conservation (development).In conformity with the general conviction that strategic plan is more flexible,adaptable to changing circumstances, action oriented, open to negotiation byvarious actors involved in the planning process and allowing participation bybeneficiaries of the planning process, this study aims to find out the strategicplan characteristics of Ulus Historical Center Conservation and ImprovementPlan by looking at its development stage, main characteristics and theimplementation process.As a conclusion, displaying an alternative view and as a planning processUlus Planning Project is different than the traditional comprehensiveconservation (development) plans more displaying the characteristics ofstrategic spatial planning.