Urban obsolescence: An evaluation of observed and perceived criteria in the context of Ulus historic city center in Ankara
Kentsel eskime: Gözlemlenen ve algılanan ölçütlerin Ankara tarihi kent merkezi Ulus bağlamında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 700117
  2. Yazar: MERVENUR HATİÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Ankara tarihi kent merkezi Ulus, tarih öncesi uygarlıklardan erken cumhuriyet dönemine miras kalan kültürel değerleri ve alanda süregelen kentsel yaşamı tehdit eden istikrarlı bir kentsel eskime süreci yaşamaktadır. Yazında kentlerdeki sorunları tanımlayan kentsel gerileme, kentsel çöküntü, küçülme gibi pek çok kavram olmasına rağmen, hepsinin kuramsal arka planında neden-sonuç ilişkileri bakımından ayrıntılar bulunmaktadır. Ankara kenti ve Ulus tarihi kent merkezinde yaşanan süreç, modern kapitalist kentlerdeki kentsel gerileme süreçlerinden oldukça farklı bir sosyo-ekonomik örüntüde gerçekleşmiştir. Bu nedenle bu çalışmada Ulus tarihi kent merkezinin sorunlarının tanımlamak için kentsel eskime kavramına başvurulmuştur. Tarihi kent merkezlerinin karşılaştığı sorunlar, özellikle nedenleri ve önlenmesi bakımından akademik alanda uzun süredir tartışılan bir konudur. Bu alanların değerlerinin korunması ve kentlerin dinamik bir parçası olarak işlevlerine devam edebilmelerini sağlamak için yeniden canlandırma gibi kabul görmüş dönüşüm yaklaşımları bulunmaktadır. Ancak bu faaliyetlerin Türkiye kentlerinde istenildiği kadar başarılı olamadığı da bilinmektedir. Bu durumun arkasındaki birçok nedenden birinin planlama sistemindeki yukarıdan aşağı ve uzman temelli uygulamalar olabileceği varsayılmaktadır. Bu çalışmada, uzmanların gözlemleri ile kullanıcıların değerlendirmeleri arasında önemli farklılıklar olabileceği varsayılmaktadır. Bu varsayım ışığında, meslekten ve akademiden bir uzmanın analizleri ile tarihi mekân kullanıcılarının değerlendirmeleri arasında dikkate değer farklılıklar olup olmadığını test etmek için bir kentsel eskime tespit yöntemi formüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ulus, the historic city center of Ankara, has been experiencing a steady urban obsolescence process, which threatens the cultural values inherited from prehistoric civilizations to the early republican period and the ongoing urban life in the quarter. Although there are many concepts in the literature that defines urban depression in cities, such as urban decline, blight, and shrinkage, they all have nuances in their theoretical background in terms of causes and effects. In the case of Ankara city and Ulus historic city center, the process of urban depression occurred in a rather different socio-economic pattern than the urban decline processes in modern capitalist cities. For this reason, in this study, the concept of urban obsolescence was applied to identify the problems of Ulus. The problems that historic city centers faced is a long-discussed subject in the academic field especially with the aspects of causes and prevention. There are generally accepted transformation approaches such as revitalization for preserving the assets of these areas while providing a function as a dynamic part of the cities. However, it is recognized that these activities cannot eventuate as successfully as desired in Turkish cities. It is assumed that one of the many reasons behind this situation can be the top-down and expert-based practices in the planning system. In this study, it is hypothesized that there might be important differences between the observation of experts and the evaluations of users. In the light of this assumption, an urban obsolescence identification method is formulated to test whether there are remarkable differences between the analyses of an expert from the profession and academy and the evaluations of users of historic quarters.