Reasons of delays in steel construction projects: An application of a delay analysis methodology
Çelik konstrüksiyon projelerindeki gecikmelerin sebepleri: Bir gecikme analiz yönteminin uygulaması
- Tez No: 180970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DİKMEN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gecikme, çelik konstrüksiyon endüstrisinde en çok rastlanan problemlerdenbiridir. Çelik Müteahhitleri teklif verme sırasında saha gezileri, sözleşmedeverilen bilgiler ve projeyle ilgili şartnamelere göre görevleri planlar vekaynakları tayin eder. Ancak, proje sürecinde işin bazı koşulları değişebilir. Budeğişiklikler orijinal olarak planlanmış kaynak ve yöntemleri etkileyebilir.Sonuç olarak, etkilenmiş aktiviteler proje toplam maliyetinin ve süresininartmasına sebep olur. Çelik konstrüksiyon projelerinde, eğer düzgün bir şekildeve sözleşmeye göre yönetilmezse, değişiklikler proje katılımcıları arasındaihtilaflara neden olabilmektedir.Bu çalışmada, zaman etki analizine dayanan bir gecikme analizi yöntemiönerilmektedir. Bu yöntemin amacı iş değişikliklerinin çelik konstrüksiyonprojelerinin süresi ve maliyeti üstündeki etkilerini hesaplamak ve buvideğişikliklerden sorumlu tarafları belirlemektir. Süre ve maliyet artışlarıylasonuçlanan risk faktörlerinin kaynaklarını belirlemek için karar vermekonumunda bulunan yetkililere yardımcı olmak amacıyla bir risk sınıflandırmayapısı sunulmuştur. Değişikliklerin potansiyel kaynakları 3 gruptasınıflandırılmıştır: müteahhitten kaynaklanan, işverenden kaynaklanan ve dışfaktörler. Bu yapıyı kullanarak müteahhitler değişiklikleri sınıflandırabilir vedeğişikliklerin etkilerini uygun taraflara atayabilir. Amaçlanan yöntem 3basamaktan oluşmaktadır: gecikmeleri tanımlamak ve miktarlarını belirlemek,bu gecikmeleri sorumlu taraflara paylaştırmak ve Süre Etki Analizi kullanarakdeğişikliklerin süre ve maliyet üzerindeki toplam etkilerini hesaplamak. Buyöntemin temel faydaları şunlardır; a) değişikliklerin proje üzerindeki etkisiadım adım ele alınır, b) gerçek süre değişimlerinin grafiksel olarakgözlemlenmesi sağlanır, ve c) karar mercilerinin proje süresi üzerindekietkilerini izlemesi sağlanır. nşaat profesyonelleri, bu yöntemi değişikliklerinetkilerini paylaştırmakta sistematik ve güvenilir bir şekilde kullanabilirler.lave olarak, bu yöntemi kullanarak elde edilmiş olan raporlar talep yönetimsürecine kanıt sağlayabilirler. Bu yöntem bir çelik proje üzerinde uygulanarak,değişikliklerin dinamik doğası açıklanmaya ve sistematik bir şekilde farklıtaraflar arasında değişikliklerin etkilerinin paylaştırılma yöntemi gösterilmeyeçalışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Çelik Konstrüksiyon Projeleri, Gecikme Analizi, ZamanEtki Metodu, Risk Sınıflandırma Yapısı, Gecikmevii
Özet (Çeviri)
Delay is one of the most common problems in the steel construction industry.At the time of bidding steel contractors plan tasks and assign resourcesaccording to the site visits, the information given in the contract andspecifications related with the project. However, as the project progresses someconditions of the work may change. These changes may affect originallyplanned means and methods. Finally, the affected activities cause the projecttotal cost and duration to increase. In steel construction projects, if notmanaged properly in accordance with the contract, changes are likely to resultin claims between the project participants.In this study, a delay analysis methodology which is based on time impactanalysis is proposed. The aim of this methodology is to quantify impacts ofwork changes on the schedule and cost of steel construction projects andidentify the responsible parties for these changes. A risk breakdown structure isivpresented to help decision-makers to identify probable sources of risk factorsthat usually result in time and cost overruns. The potential sources of changeare categorized into 3 groups: contractor-related, owner-related and externalfactors. By using this structure, contractors may classify changes and assign theimpacts of changes to the appropriate parties. The proposed methodologycomprises of 3 steps: identification and quantification of delays, allocation ofthese delays to responsible parties and using TIA to calculate overall impact ofchanges on time and cost. The major benefits of this methodology are; a) itsability to handle and quantify changes in a step by step procedure, b) itprovides a graphical representation of actual progress, and c) it helps decision-makers to give reliable decisions by monitoring the impact of changes duringthe project?s life cycle. Construction professionals may use it to apportionimpact of changes in a systematic and reliable way. Moreover, reportsgenerated by using this methodology can provide evidence during the claimmanagement process. An application of this methodology on a steel projectdemonstrates the superiority of the process in explaining the dynamic nature ofchanges and in apportioning the impacts between different parties in asystematic way.Keywords : Steel Construction Projects, Delay Analysis, Time ImpactAnalysis, Risk Breakdown Structure, Delay.v