Glutathione s-transferase activity and glutathione levels in drought stressed pinus brutia Ten. trees growing in Ankara
Kuraklık baskısı altındaki, Ankara da yetişen pinus brutia Ten. ağaçlarında glutatyon s-transferaz enzim aktivitesi ve glutatyon seviyeleri
  1. Tez No: 180990
  2. Yazar: CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUDE İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kızılçam kıyı kesimlerde yetişen, kuraklığa dayanıklı bir çam türüdür. Kuraklık bitkidokularında su kısıntısına, ve dolayısıyla, redoks dengesini bozduğundan oksidatif baskıyaneden olur. Oksidatif baskıya bağlı koşullara karşı direnç endojen antioksidan savunmamekanizmalarına bağlıdır. Glutatyon bitkilerdeki en önemli endojen antioksidanlardan biridir.Glutatyon S-transferaz (GST) glutatyon ile konjugasyonu gerçekleştiren, detoksifikasyonenzimlerinden biridir. Bu çalışmada, Haziran Eylül arasında olmak üzere dört ay süresincegerçekleşen kuraklık baskısına bağlı olarak, Pinus brutia bitkisinde, CDNB substratıkullanılarak ölçülen sitosolik glutatyon S-transferaz aktivitesindeki ve toplam tiolmiktarındaki değişimler araştırıldı. Kuraklık koşulunun dolaylı yoldan bir göstergesi olarakiğnelerdeki ozmotik basınç değerleri de ölçüldü. Hazirandan Temmuza gerçekleşen sıcaklıkartışı ile, GST enzim aktivitesi 15,78 ± 1,36 µmol dk-1 mg protein-1'den 22,91 ± 1,99 µmoldk-1 mg protein-1'e yükselmiştir. Bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ancak,Ağustos'da, bu ayın başında, örnek toplanan bölgede gerçekleşen bölgesel yağışın yarattığımuhtemel etkiyle GST enzim aktivitesi 16,54 ± 1,61 µmol dk-1 mg protein-1'e düşmüştür.Eylül'de, yüksek sıcaklığa bağlı olarak GST enzim aktivitesi Haziran ayına göre anlamlışekilde yüksek bulunmuştur. Örnekleme periyodu boyunca, toplam tiol miktarında anlamlı birdeğişim gözlenmemiştir. Aynı örnekleme periyodu içerisinde toplanan iğnelerde ölçülenozmotik basınç değerleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar gözlemlenmesinerağmen, GST aktivitesindeki değişimlerle doğrudan bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish red pine is coastal tree and is a drought resistant pine. Drought results in a waterdeficit in plant tissues, which, in turn, can lead to an imbalance in the redox poise inducingoxidative stress in plants. Resistance to conditions associated with oxidative-stress must relyon endogenous antioxidative defense mechanisms. Glutathione is one of the majorendogenous antioxidants in plants. Glutathione S-transferase (GST) is a GSH dependentdetoxifying enzyme in plants, which catalyzes the conjugation of GSH. In this study, weinvestigated the changes in cytosolic glutathione S-transferase enzyme activity using CDNBas substrate and total thiol amount in Pinus brutia Ten., related to the drought stress duringfour months. The osmotic pressure in the needles was also determined as an indirect measureof drought condition. With the increase in the temperature from June to July, GST activityincreased from 15,78 ± 1,36 µmoles min-1 mg protein-1 to 22,91 ± 1,99 µmoles min-1 mgprotein-1 which was statistically significant. However in August, GST activity had fallen to16,54 ± 1,61 µmoles min-1 mg protein-1, which may be because of a local rainfall at thebeginning of the August in the sampling area. In September, GST activity significantlyincreased with respect to June, in accordance with high temperatures. The total thiol amountwas not changed significantly during the sampling period. Although there were statisticallysignificant changes in osmotic pressure in the needdles collected during the same samplingperiod, it did not exactly correlated to the changes in GST activity.