Visual inspection of pharmaceutical color tablets
Renkli medikal tabletlerin görsel denetimi
  1. Tez No: 181063
  2. Yazar: DENİZ AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, renkli medikal tabletlerin denetlenmesi için bir makine görüşüsistemi gerçekleştirilmiş ve sunulmuştur. Parametrik olmayan küme tabanlıdilimleme yöntemi hızlı olduğu için gerçek zamanlı uygulamalar için dahauygundur. İki parametrik olmayan küme tabanlı dilimleme yöntemi, En YakınKomşu ve MaksimumKaydırma algoritmaları, RGB ve HSV renk uzaylarındaçalıştırılmış ve dilimleme aşaması olarak kullanılmıştır. Uygulanan algoritmasistemin eksik ve kırık tabletleri; tablet çatlaklarını; her bir tabletin rengini,boyutlarını ve biçimini gerçek zamanlı olarak denetlemesine olanaktanımaktadır. Sistem, ?öğretme? ve ?izleme? adlarında iki çalışma modunasahiptir. ?Öğretme? modunda operatör, hatasız tabletlerden oluşan birgörüntüde herhangi bir tablet üzerinde bir nokta seçer. Daha sonra çekilenresim uzaysal renk düzensizliği için düzeltilir; dilimlenir; her bir tabletinpozisyon, boyut, biçim ve renk bilgileri ?öğretme? modunda elde edilir.Düzeltme aşamasında gerekli olan optimizasyon algoritması için Powell veDownhill Simplex yöntemleri kullanılmıştır. Modeli oluşturmak üzerekullanıcının girdiği değerlerle birlikte, ?öğretme? modunda üretilen düzeltme,dilimleme modelleri ve elde edilen tablet özellikleri kaydedilir. ?İzleme?modunda, alınan her bir görüntü modele göre düzeltilir, dilimlenir ve tabletözellikleri, modelde bulunan kullanıcının tanımladığı tolerans değerleriylekarşılaştırılarak, tablet grupları ?iyi? veya ?kötü? olarak sınıflandırılır.
Özet (Çeviri)
In this work a machine vision system for inspecting pharmaceutical colortablets is presented and implemented. Nonparametric clustering basedsegmentation is faster and thus more appropriate for real-time applications.Two nonparametric clustering based methods, Nearest Neighbor algorithmand MaxShift algorithm are worked in RGB and HSV color spaces as thesegmentation step. The implemented algorithm allows the system to detectthe missing and broken tablets, tablet fragments, and the color, size, andshape of individual tablets in pharmaceutical blisters, in real-time. Systemhas two operation modes called ``training?? and ``inspection?? mode,respectively. Operator selects one point on any tablet in a defect-free trainingcaptured image in the ``training?? mode. In the correction step an optimizationalgorithm is required, for which Powell and Downhill Simplex methods areused. Captured image is then corrected for spatial color nonuniformity,segmented, and the position, size, shape, and color of each tablet areextracted in the ?training? mode. The correction and segmentation models;the extracted features generated in the ?training? mode is saved with the userdefined values to form the model. Each acquired image in the ?inspection?mode is corrected and segmented according to the blister model and thenthe blisters are classified as ``good?? or ``bad?? by comparing the extractedfeature values with the user defined tolerances stored in the blister model.