Automation and verification of Ankara Wind Tunnel
Ankara Rüzgar Tüneli'nin otomasyonu ve doğrulama testleri
- Tez No: 181095
- Danışmanlar: PROF.DR. NAFİZ ALEMDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Ses altı hızlarda çalışan Ankara Rüzgar Tünelinin tüm sistemleri Lab View programıkullanılarak tam otomatik olarak merkezi bir bilgisayar kontrolünde yönetilmiş, deneylersırasında tüm sistemelerin çalışması ve ölçümler otomatik olarak gerçekleştirilmiştir.0.2 Mach sayısında havadan havaya bir füze modeli ile 35 mm'lik iç balans kullanılaraktestler yapılmış ve bu modelin NASA Langley Research Center'da yapılan test sonuçlarıile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
All the operational and measurement systems of Ankara Wind Tunnel was modified tooperate automatically under the control of a central computer system programmed usingthe Lab View programming language.A cruciform air-to-air missile with triangular canard control and a trapezoidal wingmodel was tested by a 35mm diameter internal balance at Mach 0.2 and data wascompared with the test data of the same model?s test that was performed at NASALangley Research Center.